סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
2/5/2019

השפעת תה ירוק כנספח לסקיילינג והחלקת שורשים בטיפול בלתי ניתוחי במחלת החניכיים

מחלת החניכיים היא מחלה דלקתית הנגרמת על ידי חיידקים כגורם אטיולוגי ומווסתת על ידי המאכסן. האוכלוסיות התת-חניכיות של החיידקים מאורגנות בביופילמים ולכן, המטרה העיקרית של טיפולי החניכיים הינה לחסל או להפחית את זני החיידקים הפתוגנים מעל משטחי השיניים. סקיילינג והחלקת שורשים (SRP) מהווים את הטיפול הסטנדרטי ברמה הגבוהה ביותר על יד שיבוש הביופילמים האלה באופן מכני. עם זאת, לא תמיד מושג חיסול מוחלט של החיידקים הפתוגניים, בשל בעיות של נגישות לאתרים הפגועים. מספר גורמים מקומיים נוגדי זיהומים ואנטיביוטיקה מקומית מונחים כתוספים ישירות לתוך כיסי החניכיים, ונראה כי הם משפיעים על הפתוגניות של חיידקי הביופילם וריפוי החניכיים. גורם כמותרפויטי כזה הינו כלורהקסידין, אשר משולב בתוך שבב מתכלה לשם החדרה לכיס החניכיים. גישה נוספת הכרוכה בטיפול בלתי כירורגי הינה היישום המקומי של גורמים אנטיביוטיים, אשר דורשים שימוש בריכוז גבוה יותר עקב זמן הסילוק המהיר מתוך הכיס, מצב אשר מעורר ביקורת רבה. לפיכך, קיים לדברי מחברי המאמר עניין הולך וגובר בחלופות טבעיות.
תה ירוק הוא חומר אחד כזה, אשר זכה לתשומת לב על סמך דוחות מדעיים מבטיחים, המציגים את היתרונות הבריאותיים שלו, במיוחד במשקאות. המרכיבים הפעילים של תה ירוק הם פוליפנולים. בנוסף, תה ירוק שלם מכיל נוגדי חמצון אחרים בצורת ויטמינים, כגון קרוטינואידים, אסקורבט וטוקופרולים. למרות שנערכו מחקרים רבים על מנת למצוא ראיות על ההשפעות הטיפוליות והיתרונות של תה ירוק, מעט ידוע על השימוש בחומר זה עבור מתרפאים שסובלים ממחלות חניכיים.

מטרה

במסגרת המחקר הנוכחי, נערכה סריקה שיטתית על מנת להעריך את ההשפעות האפשריות של תמצית תה ירוק, כנספח המשמש באופן מקומי במהלך טיפולי סקיילינג והחלקת שורשים במהלך טיפולי חניכיים בלתי כירורגיים במתרפאים עם מחלת החניכיים. נעשה חיפוש שיטתי בספרות באמצעות מאגרי המידע האלקטרוניים של PubMed, Scopus, Medline, Cochrane, CINAHL, ו-Web of Science למציאת ניסויים קליניים אקראיים שנערכו עד לחודש ינואר 2017. שאלת המחקר הוצגה בהתאם להנחיות PRISMA ותוצאות החיפוש העלו 234 מחקרים. לאחר ניתוח הטקסטים המלאים, נכללו חמישה מחקרים, כאשר ארבעה מחקרים נמצאו מתאימים עבור מטה-אנליזה. נמצא שההפחתה הממוצעת של עומק כיסי החניכיים הייתה גבוהה משמעותית, כאשר Catechin שמקורו בתה ירוק שימש כנספח לסקיילינג והחלקת שורשים (קבוצת הניסוי) מאשר בטיפול של סקילינג והחלקת שורשים בלבד (קבוצת הבקרה). ההבדל בהפחתה היה 0.74 מ"מ. מסקנת מחברי המאמר היא, כי היישום המקומי של catechin ממקור של תה ירוק כנספח לטיפול של סקיילינג והחלקת שורשים עשוי לגרום לירידה מועילה בעומק הכיסים. לדבריהם, עדיין יש לפרש נתונים אלה בזהירות עקב היותם הטרוגניים מאוד וקיום סיכון להטיה, עם זאת, הממצאים מצביעים על כך ש- catechin של תה ירוק עשוי להוות תוספת אקטואלית לסקיילינג והחלקת שורשים ללא תופעות לוואי שליליות.


Gartenmann SJ, Weydlich Yv, Steppacher SL, et al. The effect of green tea as an adjunct to scaling and root planing in non-surgical periodontitis therapy: A systematic review. Clin Oral Invest 23: 1-20, 2019