סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
8/5/2019

אפטוס סטומטיטיס חוזרת עשויה להוות סמן מקדים או גורם סיכון לסוגי סרטן ספציפיים

מעל חצי מיליון בני אדם מתים בארצות הברית מסרטן מדי שנה, למרות שהפרופורציות של הישרדות החולים הולכת ומשתפרת. יתר על כן, סרטן הינו הגורם מספר אחת של מוות עבור בני אדם עד לגיל 85 בארצות הברית ועולה אף על מחלות לב וכלי דם. מאמצים לסריקה ומניעה עשויים להפחית את התמותה הזו. סריקה מאפשרת זיהוי מצבים לא תקינים לפני שהם מופיעים באופן קליני, ובכך מאפשרת התערבות לפני התפתחות הסרטן או בשלבים מוקדמים, כאשר הטיפול הינו היעיל ביותר. למרות זאת, עד כה לא נקבעו קבוצות אוכלוסייה רגישות אשר בהן יש לבצע סריקה. לדברי מחברי המאמר, יש על כן להגדיר סימפטומים או סימנים הניתנים לזיהוי בקלות בקרב האוכלוסייה הכללית, אשר עשויים להוות גורמי חיזוי להתפתחות סרטן כך שניתן יהיה לבצע סריקה מוקדמת של סימני המחלה.
אפטוס סטומטיטיס חוזרת (RAS) הינה אחת ממחלות הריריות השכיחות ביותר שנצפות על ידי אנשי המקצוע בתחום רפואת השיניים. אפטות מופיעות מדי פעם במקביל לפגיעות ברירית איברי המין ושתיהן מאופיינות על ידי התפתחות חוזרת של כיב אחד או כיבים מכאיבים מבודדים רבים אשר בדרך כלל מתרפאים בתוך 14-7 ימים. הנגעים הקשורים הינם בדרך כלל כיבים עגולים או אליפטיים באורך או קוטר של 5-3 מ"מ עם שפה של אריטמה בפריפריה ותפליט צהבהב דבוק למרכז. למקרים של אפטוס סטומטיטיס חוזרת קיים טווח בחומרתם; כמה מתרפאים מציינים קיום כיבים רק לעיתים, בעוד שאחרים חווים פעילות כיבית מתמשכת. המחלה בדרך כלל קלה לאבחון קליני, אשר מבוסס על ההיסטוריה של המטופל ועל בדיקה פיזיקאלית. המחברים מציינים כי עד כה, מעולם לא הוכח קשר אפשרי בין אפטוס סטומטיטיס חוזרת לבין סרטן ומעט מאוד מאמרים דיווחו על אפשרות לקשר כזה. הם מדווחים על מתאם אפשרי בין המחלה לבין הסיכון לסרטן.

מטרה

המחקר נערך על מנת להאיר את הממצאים הקליניים של החוקרים, תוך התבססות על חקר אוכלוסייה וקבוצת בקרה, כדי לוודא באם אפטוס סטומטיטיס מהווה גורם סיכון לסוגי סרטן ספציפיים. המחברים בחרו את משתתפי המחקר מתוך מאגר מידע 'המחקר לביטוחי הבריאות הלאומית' מינואר 2000 עד דצמבר 2008. מתרפאים בטאיוואן הסובלים מאפטוס סטומטיטיס תואמו למתרפאים בקבוצת הביקורת ביחס של 1:1 באמצעות התאמת תדירות. כל המשתתפים נמצאו במעקב במשך 5 שנים לפחות, ואלו שבהם נתגלתה אבחנה של סרטן במהלך המעקב זוהו. בקרב 52,307 מתרפאים עם אפטוס סטומטיטיס ו-52,304 מתרפאים ללא המחלה, יחס הסיכון המשולב (HR) של כל מקרי הסרטן היה  1.3 (95% רווח סמך: 1.25 -1.35 ,  p=0). אבחון של אפטות חוזרות היה קשור בסיכון לסרטן של הראש והצוואר, המעי הגס, הכבד, הלבלב, העור, השד, הערמונית, וכן סרטן עם רקע המטולוגי. כן נמצא כי קיים סיכון גבוה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים עם אפטוס סטומטיטיס חוזרת. 
מסקנות מחברי המאמר הן כי מחלת אפטוס סטומטיטיס חוזרת הייתה קשורה לסוגי סרטן ספציפיים. לדעתם יש לבדוק מתרפאים עם אפטות חוזרות לקיומם של סוגי הסרטן המפורטים.

Qin L, Kao YW, Lin YL, et al. Recurrent aphthous stomatitis may be a precursor or risk factor for specific cancers: A case-control frequency-matched study. Cancer Med 7: 4104-4114, 2018