סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
4/6/2019

בריאות הפה, ביצועים אקדמיים והיעדרות מבית הספר בקרב ילדים ובני נוער

עששת לא מטופלת הינה מחלת הילדות הניתנת למניעה השכיחה ביותר בעולם, והינה שכיחה יותר מ-5 פעמים מאשר אסטמה בקרב ילדים גילאי 5 עד 17 שנים. בארצות הברית, עששת לא מטופלת קיימת בכ-15 אחוזים מהילדים והמתבגרים, ועולה ל-20 אחוזים בקרב ילדי מיעוטים ו-25 אחוזים בקרב אלה הנמצאים בפחות מ-100 אחוזים של סף העוני הפדרלי, מצב המשקף פערים גיאוגרפיים, אתניים והכנסתיים עמוקים. מחלות החניכיים הינם תוצאה ישירה של גורמים מקומיים ומערכתיים, כגון הרובד או תת תזונה. למרות שהשכיחות הכללית של מחלות החניכיים בקרב מתבגרים בארצות הברית מהווה פחות מאחוז אחד, נטל המחלה גבוה יותר במדינות אחרות. בנוסף לזיהום וכאב, בריאות פה גרועה יכולה להיות בעלת השפעות מזיקות ארוכות טווח על הנוכחות בבית הספר והביצועים בלימודים. באופן קונספטואלי, ילדים עם צרכים דנטליים הנותרים ללא מענה עלולים להיעדר בשל כאבים בפה או ביקורים אצל רופא השיניים לשם טיפול ועלולים להתקשות בתפקוד בכיתה. בסך הכול, הנטל של מחלה כרונית עלול לגרום להיעדרות מוגברת ולאחר מכן, להפחתה בביצועים.

מטרה

המחקר הנוכחי נערך על מנת לבצע סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של הספרות שפורסמה על הקשר הפוטנציאלי בין בריאות הפה, הנוכחות בבית הספר והביצועים האקדמיים בקרב ילדים בגילאי 5 עד 18 שנים. המחברים ערכו חיפוש שיטתי של מסדי הנתונים Embase, PubMed ו-Google Scholar למחקרים על בריאות הפה, היעדרות מבית הספר וההישגים הלימודיים שפורסמו באנגלית מחודש ינואר 1945 עד דצמבר 2017. החשיפות כללו מדידות סובייקטיביות או אובייקטיביות של נגעי עששת, כאבים בפה ומחלות חניכיים, התוצאות כללו היעדרות מבית הספר וההישגים בבית הספר. נבדקו סך של 2,041 מחקרים, מהם הוצאו נתונים מ-14 מחקרים בהם השתתפו 139,989 ילדים (12 מחקרי חתך, מחקר בקרת מקרה אחד ומחקר אורך אחד). בחמישה מחקרים שימשה כתוצאה העיקרית היעדרות מבית הספר, וב-7 מחקרים שימשו הישגי התלמידים כתוצאה העיקרית. שלושה מחקרים כללו את שתי התוצאות, ולא נמצאו כל מחקרים על מחלות החניכיים. הניקוד הממוצע של סקלת ניוקאסל-אוטאווה היה 3.93. עשרה מחקרים סווגו כבעלי סיכון נמוך להטיה ו-ארבעה כבעלי סיכון גבוה להטיה. ניתוח איכותי העלה כי בריאות פה גרועה עלולה להשפיע לרעה על היעדרות התלמיד מבית הספר ועל הישגיו, אך איכות המחקרים הייתה שונה מאוד. תוצאות המטה-אנליזות הראו כי בריאות הפה קשורה באופן משמעותי לסיכויים מוגברים לביצועים אקדמיים ירודים והיעדרויות מבית הספר.
מסקנות המחברים וההשלכות המעשיות של המחקר הן כי לרופאי שיניים פעילים חייב להיות עניין בהגברת ההתמקדות בהשלכות הרחבות יותר של שיפור בריאות הפה לילדים, כגון פיתוח חינוכי או חברתי, זאת בשל הקשר הנרחב בין בריאות הפה לבריאות הכללית. מחברי מחקר מצאו כי לעששת או לכאבי שיניים יש קשר שלילי עם ההישגים בלימודים וההיעדרות מבית הספר. עם זאת, איכות המחקר הייתה מוגבלת עקב ממצאי חשיפה והגדרות תוצאה בלתי עקביים והדומיננטיות של מחקרים בעיצוב של חתך מוצלב, ולפיכך אינם תומכים בהסקת מסקנות סיבתיות.

Ruff RR, Senthi S, Susser SR, et al. Oral health, academic performance, and school absenteeism in children and adolescents. A systematic review and meta-analysis. JADA 150: 111-121, 2019