סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
11/7/2019

היעילות של לייזר Er:YAG בטיפול במחלת החניכיים

הטיפול הבלתי כירורגי הנפוץ ביותר במחלות החניכיים הוא סילוק אבנית מכני והקצעת השורשים (SRP) באמצעות מסיר אבנית קולי או מכשירים ידניים. עם זאת, הסרת האבנית והקצעת השורשים לבדם, הינם, לעתים קרובות, בלתי יעילים כשמדובר בחיסול מוחלט של החיידקים הפתוגניים ומוצריהם בכיסי החניכיים. לאחר הערכה נוספת, עשוי להיות הכרחי לבצע הליכים ניתוחיים כדי לחסל את הגורמים האטיולוגיים הנותרים.
בשנים האחרונות הפכו סוגים רבים של לייזרים דנטליים זמינים באופן מסחרי לטיפול לא כירורגי במחלות החניכיים. אורכי הגל הנפוצים כוללים 2,940 ננומטר בעבור לייזר Er:YAG; 2,780 ננומטר בעבור לייזר Er, Cr:YSGG; 1,064 ננומטר בעבור לייזר Nd:YAG ; ו-810, 940, 980 ננומטר בעבור לייזר דיודה. לכל סוגי הלייזר יש השפעה תרמית על הרקמות הרכות סביב השיניים. הם מפחיתים את כמות החיידקים בכיס החניכיים וגורמים לגיבוש אפיתל כיס החניכיים הדלקתי. עם זאת, לדברי מחברי המאמר, רק אורכי הגל של שני סוגי לייזר מבוססי ארביום, מתאימים לשימוש על רקמות קשות לשם הסרת האבנית הדנטלית ואנדוטוקסינים של חיידקים מפני השטח של שורש השן, ללא התפתחות תופעות לוואי תרמיות ברקמות הסמוכות. לסוגים אחרים של מכשירי לייזר אין את היכולת להסיר אבנית מפני שטח השורש. עקב כך, התוצאות הקליניות לאחר טיפול המבוסס על ארביום אינן ניתנות להשוואה עם התוצאות לאחר שימוש בלייזר מסוג אחר (כגון לייזר דיודה). בעת השימוש בלייזר ארביום, מתרחש בדרך כלל אידוי של מים מהאבנית בטמפרטורה הגבוהה ממאה מעלות צלזיוס, על ידי הצטברות מהירה של אנרגיית אור בתוך האבנית. ההצהרה של "האקדמיה האמריקנית לפריודונטולוגיה" משנת 2011 בדבר השימוש בלייזר בטיפול לא ניתוחי במחלות החניכיים, הצביעה על כך שמכשירי לייזר מסוג ארביום הינם בעלי הפוטנציאל הרב ביותר בעבור ניקוי יעיל של השורשים.
לדברי המחברים, הראיות הקיימות מציעות, כי למכשירי לייזר מסוג Er:YAG יש יכולת מצוינת להקציע רקמות קשות ביעילות, להסיר אבנית ורובד ולהביא את פני שטח שורש השן לצורה חלקה והומוגנית תוך ביוקומפטביליות טובה בעבור מערכת התאחיזה של הרקמות הרכות. עם זאת, לדבריהם, האפקטיביות הקלינית של לייזר Er:YAG על מחלת החניכיים נותרה שנויה במחלוקת. הם הניחו, כי השימוש בלייזר Er:YAG בשילוב עם סילוק אבנית והקצעת שורשים באופן קונבנציונאלי, מספקים טיפול יעיל יותר מאשר סילוק אבנית והקצעת שורשים בלבד.

מטרה

המחקר הנוכחי נערך על מנת להשוות את השימוש בלייזר Er:YAG לסילוק אבנית והקצעת שורשים באופן מכאני בטיפול לא ניתוחי במחלת החניכיים באוכלוסייה סינית. לשם המחקר האקראי הסמוי, גויסו 27 מתרפאים. המשתתפים היו זכאים לקחת חלק במחקר אם עמדו בקריטריונים הבאים להכללה:
(א) מינימום 16 שיניים בפה (ארבע לכל רבע פה).
(ב) שתי שיניים ויותר בהן יש לפחות אתר אחד בחניכיים עם עומק כיס בבדיקת מחדר של ≥ 4 מ"מ בכל רביע וקיום של דימום.
(ג) משתתפים בני 70-35 במצב בריאות כללית טובה.
(ד) לא מעשנים.
המחקר בוצע בשיטת עיצוב הפה המפוצל. שני רבעי פה של כל משתתף הוקצו באקראי לקבוצת הבדיקה או לקבוצת הביקורת. רבעי הפה של הבדיקה קיבלו טיפול באמצעות לייזר Er:YAG בתוספת סילוק אבנית והקצעת שורשים ,בעוד שרבעי הפה ששימשו לבקרה קיבלו טיפול בסילוק אבנית והקצעת שורשים בלבד. החוקרים העריכו מדדים פריודונטליים, כולל עומק כיס בבדיקת מחדר (PD), רמת התאחיזה הקלינית (CAL), מדד הדימום (BI) ומדד הרובד (PLI) בתחילת המחקר, לאחר שלושה חודשים ולאחר שישה חודשים. מדדי עומק הכיסים בבדיקת מחדר ורמת התאחיזה הקלינית בקבוצת הטיפול בלייזר, יחד עם סילוק אבנית והקצעת שורשים, היו נמוכים משמעותית מאלו שבקבוצת הטיפול המכאני בלבד לאחר מעקב של שלושה חודשים ושישה חודשים. לא נמצאו הבדלים משמעותיים במדדי הדימום והרובד בין שתי קבוצות הטיפול.
מסקנות מחברי המאמר הן, כי הטיפול בלייזר Er:YAG בשילוב עם סילוק אבנית והקצעת שורשים קונבנציונאליים, שיפרו באופן משמעותי את עומק הכיסים ורמת התאחיזה הקלינית, בהשוואה לטיפול בסילוק אבנית והקצעת שורשים בלבד. עם זאת, הבדלים אלה היו קטנים מאוד, וכתוצאה מכך, לדעת החוקרים, ההשפעה המשלימה של Er:YAG לייזר עשויה להיות בעלת חשיבות מינימלית מבחינה קלינית.

Zhou X, Lin M, Zhang D, et al. Efficacy of Er:YAG laser on periodontitis as an adjunctive nonsurgical treatment: A split‐mouth randomized controlled study. J Clin Periodontol 46: 539-547, 2019