סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
8/8/2019

קריותרפיה להפחתת כאב, טריזמוס ונפיחות בפנים לאחר ניתוח של השן הטוחנת השלישית

עקירת שן טוחנת שלישית הינה הליך שגרתי בעבור מנתחי פה ולסת וקשורה, לעתים קרובות, לסיבוכים שלאחר הניתוח, כגון כאב, נפיחות וטריזמוס .סיבוכים אלו נחשבים להתפתחות של תגובה דלקתית, שהינה תוצאה ישירה ומיידית של הליך הניתוח, והם עלולים להגביל את התפקוד היומיומי של המתרפאים בשלב ההתאוששות ולפגוע באיכות חייהם.
מספר שיטות משמשות על מנת לשלוט במצבי התחלואה שלאחר הניתוח, הקשורים לעקירת השן הטוחנת השלישית. אלו כוללים שימוש באנזימים פרוטאוליטיים ,צינורות ניקוז, טיפול בלייזר ברמה נמוכה, תרופות אנטי דלקתיות ומשככי כאבים. למרות שתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID) נמצאות בשימוש נרחב על מנת לשלוט בכאב שלאחר הניתוח ובדלקת, ישנן עדויות לסיכון מוגבר לתופעות לוואי במערכת העיכול ואירועים קרדיווסקולאריים. קריותרפיה היא התערבות לא תרופתית פופולרית, הנמצאת בשימוש בניתוחי הפה והלסת לשם ניהול סיבוכים דלקתיים שלאחר הניתוח. היא מוגדרת כשימוש בחומרים המסירים חום מהגוף למטרות טיפוליות.
קריותרפיה כוללת טכניקות רבות המשמשות להפחתת חום, כגון: שקיות קרח, עיסוי עם קרח, חבילות ג'ל קפוא, שבבי קרח בשקית ניילון או בד ואפליקציה של לחץ קר בטמפרטורה מוסדרת באמצעות מסיכת פנים לשם טיפול של קומפרסיה קרה. האפליקציה הקרה מפחיתה את הטמפרטורה של העור, מצב המוביל להתקבצות של כלי הדם ולירידה בחילוף החומרים של הרקמות, חדירות כלי הדם הקטנים ומהירות ההולכה העצבית. אלה מספקים יתרונות פיזיולוגיים למתרפאים העוברים עקירת שן בינה, כולל הפחתה בכמות הדימום, עוויתות השרירים, הדלקת והכאב. למרות שקריותרפיה משמשת באופן נפוץ בניתוחי הפה והלסת, הראיות המדעיות בכל הנוגע ליעילות של הטיפול הזה הינן אנקדוטליות, כיוון שמספר הניסויים האקראיים ואף המחקרים הקליניים המתוכננים היטב בשטח זה הינם מוגבלים. עם זאת, הידע בדבר ההשפעות החיוביות האפשריות של התכווצות כלי דם על ידי קור מושרה, על צמצום הסיבוכים לאחר הניתוח, מאפשר את השימוש האמפירי בטיפול זה.

מטרה

על רקע קיומן של תוצאות סותרות המוצגות בספרות, ביצעו החוקרים סקירה שיטתית ומטה אנליזה של הניסויים הקליניים האקראיים (RCT) הקיימים, על מנת להעריך את היעילות של הטיפול בקריותרפיה להפחתת כאב, טריזמוס ונפיחות בפנים לאחר ניתוח של שן טוחנת שלישית.
החוקרים ערכו חיפוש ב-PubMed האינטרנט של המדע, SCOPUS, הרישום המרכזי של Cochrane לניסויים מבוקרים ClinicalTrials.gov,,Google Scholar ו-.OpenThesis הקריטריונים לזכאות להיות חלק מהסקירה חולקו בהתאם לאוכלוסייה: מתרפאים שנבחרו לעקירה של שן טוחנות שלישית כלואה; להתערבות ולהשוואה: קריותרפיה לאחר הניתוח לעומת טיפול ללא קור; ותוצאות: התוצאות העיקריות היו כאב לאחר הניתוח, התוצאות המשניות היו נפיחות בפנים וטריזמוס .מחקרים שנמצאו זכאים להיכלל בסקירה דיווחו לפחות על אחת מהתוצאות שנבחרו. לאחר חילוץ נתונים והערכת האיכות, ביצעו המחברים מטה אנליזה. הם כללו שישה מחקרים בניתוח הסינתזה הכמותית. הבדלים בעוצמת הכאב שלאחר הניתוח נמצאו ביום השני (p≤0.05 -0.72) וביום השלישי שלאחר הניתוח p≤0.002 -0.36)) לטובת הטיפול בקריותרפיה. לא נמצאו עדויות לכך שקריותרפיה הינה יעילה בהפחתת טריזמוס ונפיחות בפנים. איכות הראיות הייתה מדורגת כנמוכה.
מסקנות החוקרים וההשלכות המעשיות של המחקר הן, כי העדויות מצביעות על כך שלקריותרפיה עשויה להיות תועלת קטנה בהפחתת הכאב לאחר ניתוח של שן טוחנת שלישית, אך טיפול זה אינו יעיל כשמדובר בנפיחות בפנים וטריזמוס. בשל היעדר סטנדרטיזציה של טיפול בקור, יש עדיין צורך לבסס את הראיות בדבר יעילות הפרוטוקולים לטיפול באמצעות קריותרפיה לאחר ניתוח של שן טוחנת שלישית.


Marques do Nascimento-Júnior E, Marques Sobral dos Santos G, 
Tavares Mendes ML, et al. Cryotherapy in reducing pain, trismus, and facial swelling after third-molar surgery Systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. JADA 150: 269-277, 2019