סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
2/1/2020

ניקוי בין השיניים והיווצרות כיסים בחניכיים

פריודונטיטיס היא מחלה דלקתית כרונית, הקשורה לרובד ומאופיינת בהרס מתמשך של המבנים התומכים בשיניים. הפרעה מכנית להתפתחות הביופילם באמצעות מברשת שיניים וניקוי בין השיניים, נחשבת לאסטרטגיה חשובה לניהול מחלות העששת ודלקת החניכיים. ניקוי בין השיניים באמצעות חוט דנטלי או מברשות לטיפול בין השיניים, מומלץ על מנת לנקות אזורים אינטר פרוקסימליים בין שיניים סמוכות, אשר מברשת השיניים הרגילה אינה מצליחה להגיע אליהם ביעילות. שימוש בחוט דנטלי לפחות פעם אחת ביום, היא ההמלצה הנפוצה ביותר לניקוי בין השיניים.
מחברי המאמר טוענים, כי בספרות המדעית נקבע כי השימוש במברשת השיניים מונע את מחלת העששת (במיוחד כשהמברשת משמשת כאמצעי להעברת משחת שיניים המכילה פלואוריד) ואת מחלות החניכיים. עם זאת, לא ניתן, לדבריהם, לומר זאת בכל הנוגע לניקוי בין השיניים. העדויות הקיימות בכל הקשור לערך השימוש בחוט דנטלי וצחצוח בין השיניים בהשוואה למברשת שיניים בלבד, להסרת הרובד ושמירה על בריאות החניכיים, אינן מספקות ובעיקר חלשות. נוסף לכך שלא הוכחו כיעילים, ישנם הטוענים כי אין הוכחות באיכות גבוהה ממחקרים פרוספקטיביים בעלי עוצמה, המאפשרים להעריך אם ניקוי בין השיניים מונע את התפתחותן של מחלות החניכיים. מחברי המאמר מציינים, כי בהתחשב בכך שיידרש ניסוי קליני עם תקופת מעקב ארוכה על מנת לצפות בשינויים במדדי החניכיים הסטנדרטיים (כגון עומק הכיסים או אובדן התאחיזה הקלינית), עשויים מחקרי תצפית אורכיים לספק עדויות מועילות בתחום חשוב זה.

מטרה

במחקר הנוכחי נבדק במשך 11 שנים הקשר בין תדירות הניקוי בין השיניים לשינויים בשיניים עם כיסי חניכיים, באמצעות נתונים מקבוצה של בני אדם מבוגרים המשתתפים במחקר קיים. מחברי המאמר חיברו יחד נתונים משלושה סקרים שנערכו בפינלנד, אשר תחילתם בסקר הבריאות 2000 - סקר ארצי מייצג שנערך בקרב 8,028 בני אדם מבוגרים.
החוקרים השתמשו בנתונים של 1,667 מבוגרים עם שיניים, בני 30 עד 82, שהשתתפו בסקר הבריאות 2000 ונבדקו מחדש בשנת 2004 ו/או 2011. בתחילת המחקר דיווחו המשתתפים על תדירות הניקוי בין השיניים (חוט דנטלי או מברשת לניקוי בין השיניים). שיניים עם כיסי חניכיים ≥ 4מ"מ נספרו בכל אחד מהסקרים וטופלו כתוצאה חוזרת. הקשר בין תדירות הניקוי בין השיניים למספר השיניים עם כיסי חניכיים ≥4 מ"מ הוערך במודלים לינאריים של אפקטים מעורבים, תוך בקרה לגבי גורמים דמוגרפיים, מיקום סוציו-אקונומי, מחלת הסוכרת, מצב העישון, תדירות צחצוח השיניים, נוכחות בביקורים במרפאות שיניים ומספר השיניים בפה. 12 אחוזים מהמבוגרים דיווחו על ניקוי יומי בין השיניים. מגמות ליניאריות משמעותיות הפוכות בין מספר השיניים עם כיסי חניכיים ≥4 מ"מ נמצאו בכל אחד מהסקרים, בהתאם לתדירות הניקוי בין השיניים. עם זאת, לאחר התאמה למערך המלא של הגורמים המערפלים, הפך ההקשר הנ"ל חלש באופן מוחלט. לעומת זאת, תדירות צחצוח השיניים נקשרה באופן שלילי למספר השיניים עם כיסי חניכיים PD≥4 מ"מ שנתגלו בנקודת הבסיס, ולקצב השינוי שלהם לאורך זמן.
מסקנת מחברי המאמר היא, כי ניקוי בין השיניים לא היה קשור לשינוי בכיסי חניכיים במשך 11 השנים שנבדקו, לאחר שהובאו בחשבון גורמי סיכון קבועים אחרים למחלות החניכיים.


Bernabé E, Knuuttila M, Suominen AL. Interdental cleaning and periodontal pocketing among finnish adults. J Clin Periodontol 2019; 46(3):310-3