סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
8/1/2020

חיטוי פוטו-אקטיבי בטיפול חניכיים

טיפול חניכיים שמרני מציע צמצום יעיל מאוד של מספר החיידקים בכיס החניכיים, ומשפר פרמטרים קליניים באזור זה. עם זאת, לדברי מחברי המאמר, נצפו מיקרואורגניזמים פריו-פתוגניים אשר עשויים לחדור לתאים הקיימים מחוץ לאפיתל של הכיס ולהשתהות שם, למרות ביצוע של טיפול חניכיים שמרני. מכאן, הם יכולים להתחמק מהתגובה החיסונית של המאכסן והשפעתם של חומרים אנטי מיקרוביָליים. מצב זה עשוי לגרום להתיישבותם של חיידקים פתוגניים מחדש בתוך כיסי החניכיים ועלול להוביל להישנות ולהתפתחות כרונית ומוגברת של המחלה. לעתים קרובות, ניתנים כתוספת לטיפול השמרני חומרי אנטיביוטיקה מערכתיים, אך שיעורי ההיווצרות הגוברים של יציבות החיידקים הפתוגניים מעוררים דאגה רבה. חיטוי פוטו-אקטיבי (PAD)בעת הטיפול בחניכיים, מבוסס על הרעיון של טיפול פוטודינמי (PDT), המהווה שיטת טיפול הקשורה לשימוש במקור אור ופוטוסנסיטיזר (PS).
חיטוי פוטו-אקטיבי יושם לראשונה בהצלחה לפני 100 שנה, אך ההתפתחויות בשטח האנטיביוטיקה הביאו לקיפאון בשימוש בחיטוי מסוג זה במחלות זיהומיות. עם זאת, עקב העלייה בעמידות לאנטיביוטיקה, שיטת טיפול זו מתגלה כאלטרנטיבה אפשרית לטיפול בזיהומים. מחברי המאמר מציינים, כי כרגע אין מודעים לראיות בכל הנוגע להתפתחות יציבות של מיקרואורגניזמים פריופתוגנים לחיטוי פוטו-אקטיבי. גורמי המפתח הקשורים להשפעה של חיטוי פוטו-אקטיבי, הינם כמות האור המופעל, מקדם הספיגה של הפוטוסנסיטיזר וריכוזו במיקום היעד. הפוטוסנסיטיזר הוא חומר פוטו-אקטיבי אשר נקשר לתאים באופן ספציפי, ולאחר ספיגת האור, משרה תגובה כימית המביאה לשחרור רדיקלים וחמצן. התגובה הציטוטוקסית מביאה לתוצאה של אפופטוזיס ו/או נמק של תאי המטרה, ללא השפעה על תאים בריאים.
במחקר הנוכחי השתמשו החוקרים בסוגי פוטוסנסיטיזר של תמיסת כלוריד טולוניום בדרוג רפואי, הזמינים מידי היצרן בשני סוגי צמיגות. חיטוי פוטו-אקטיבי עם סוגי פוטוסנסיטיזר שונים, הינו יעיל יותר כנגד מיקרואורגניזמים גרם חיוביים מאשר נגד גרם שליליים. היעילות המשתנה של שיטת הטיפול נעוצה במבנה דפנות התא של המיקרואורגניזמים. לפיכך, יש לסוגי הפוטוסנסיטיזר המשמשים בפריודונטיה מטען חיובי, והם יעילים כנגד מיקרואורגניזמים גרם שליליים וחיוביים בהקשר של חיטוי פוטו-אקטיבי. האינטראקציה של הפוטוסנסיטיזר עם החיידקים, מתרחשת בתוך כמה דקות, וזמן האינקובציה הזה אמור לחלוף לפני שהאזור יהיה חשוף לאור. לדבריהם, קיימים מחקרים אשר כבר הראו ירידה משמעותית בערכי הדימום ובספירת החיידקים הפריו פתוגניים לאחר חיטוי פוטו-אקטיבי לעומת טיפול שמרני בלבד, כמו גם הפחתה רבה יותר בעומק הכיס ובעלייה בתאחיזה הקלינית. בהשוואה לטיפול בודד, טיפול חוזר ונשנה בחיטוי פוטו-אקטיבי הניב תוצאות קליניות ואנטי דלקתיות טובות יותר. בכל מקרה, יש לבצעו לפני הטיפול בסקיילינג והקצעת שורשים, כיוון שההשפעה האנטי מיקרוביאלית של הטיפול באור פוחתת בגלל נוכחות הביופילם.
מחברי המאמר מציינים, כי בשנים האחרונות, בשל מגבלות הטיפול הקונבנציונלי,
נחקרה שיטת החיטוי הפוטו-אקטיבי כגישה טיפולית אפשרית במחלת החניכיים הכרונית. העלייה בשיעורי העמידות של המיקרואורגניזמים הפתוגניים בעת טיפול אנטיביוטי מערכתי, מעוררת דאגה בינלאומית. תאורת דיודה פולטת אור (LED) הינה מונוכרומטית ומתאימה לשמש כמקור אור שאינו לייזר עבור חיטוי פוטו-אקטיבי. קרינת ה- LED מזיקה פחות לעיניים מאשר קרינת הלייזר, והמכשיר הוא קומפקטי יותר ופחות יקר. עד היום, רק מחקרים מעטים בדקו את השפעת ה-LED האדום כמקור אור חדשני לחיטוי פוטו-אקטיבי, אך התוצאות שנויות במחלוקת.

מטרה

המחקר הנוכחי נערך על מנת לבדוק את ההשפעה של חיטוי פוטו-אקטיבי באמצעות LED כטיפול מסייע לטיפול חניכיים שמרני במחלת החניכיים הכרונית. 20 מתרפאים עם מחלת החניכיים השלימו את מחקר הפה המפוצל הנוכחי. הצד השמאלי והצד הימני של הלסתות הוקצו באופן אקראי לקבוצת הבדיקה, או לקבוצת הביקורת. לאחר טיפול חניכיים שמרני בשתי הקבוצות, עברה קבוצת הבדיקה שני מפגשים נוספים של חיטוי פוטו-אקטיבי (LED אדום, 635 ננומטר, צבע פוטו סנסיטיבי, 0.01% טולוניום כלוריד), ואילו קבוצת הביקורת לא קיבלה תוספת של חיטוי פוטו-אקטיבי. הפרמטרים של בדיקות החניכיים הקליניות, אשר כללו עומק כיסים בבדיקת מחדר ,רמת התאחיזה הקלינית, דימום בעת הבדיקה ומבחנים מיקרוביולוגיים באמצעות PCR - הוערכו לפני ואחרי הטיפול. לאחר שלושה חודשים, שתי קבוצות הטיפול הראו שיפור משמעותי ביחס לעומק הכיסים ,רמת התאחיזה הקלינית והדימום בעת הבדיקה, בהשוואה לבדיקות הבסיס, ללא הבדל משמעותי בין נבדקי קבוצת הביקורת לקבוצת הטיפול. שינוי ההתיישבות מחדש של חיידקי Porphyromonas gingivalis ו- Treponema denticola הופחת לאחר הטיפול הנוסף, אך לא באופן משמעותי.
מסקנות מחברי המאמר הן, כי לעומת ההשפעה החיובית על הפרמטרים הקליניים של חיטוי פוטו-אקטיבי כתוספת לטיפול חניכיים שמרני (אשר דווחה במחקרים מהעת האחרונה), לפי תוצאות המחקר הנוכחי וההגדרות הנוכחיות, שתי קבוצות הטיפול הראו תוצאות קליניות דומות לאחר טיפול חניכיים ראשוני, ללא השפעה חיובית של חיטוי פוטו-אקטיבי נוסף.


Husejnagic S, Lettner S, Laky M, et al. Photoactivated disinfection in periodontal treatment: A randomized controlled clinical split-mouth trial. J Periodontol 2019 Nov; 90(11):1260-1269. doi: 10.1002/JPER.18-0576. Epub 2019 Jul 31