סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
1/2/2020

יעילותן של שטיפות הפה לפני פרוצדורליות להפחתת מיקרואורגניזמים בתרסיס

אֵירוסולים הם חלקיקים נוזליים או מוצקים, בקוטר של פחות מ-50 מיקרומטר, הנשארים מפוזרים באוויר במשך תקופות ממושכות. התזות (spatters) מכילות חלקיקים המרחפים באוויר, אשר קוטרם גדול מ-50 מ"מ. הם כבדים מכדי לרחף באוויר למשך פרקי זמן ארוכים יותר. פרוצדורות דנטליות רבות, כגון שימוש בסקיילרים על-קוליים, מכשירי קידוח מהירים ואיטיים ומזרקים תלת-כיווניים, מייצרים תרסיסים והתזות. ישנן עדויות לכך, שתרסיס דנטלי עשוי להגיע למרחק של אחד עד שלושה מטרים ממקורו ולגרום לזיהום של משטחים מרוחקים. בניגוד לכך, ההתזות מגיעות למרחקים קצרים יותר ושוקעות במהירות, מצב ההופך את האֵירוסולים הדנטליים למקור לדאגה רבה יותר לעוסקים בשירותי בריאות הפה, בכל הנוגע לזיהום מרחף. אֵירוסול הנוצר בעת פרוצדורה דנטלית, הינו מקור פוטנציאלי לזיהום במרפאת השיניים. נוסף לעובדה שהוא מכיל חיידקים אורליים נפוצים, הוא עלול להכיל וירוסים, כמו גם גורמים זיהומיים אחרים. מיקרואורגניזמים אלה עשויים להישאר מרחפים בתרסיסים ולשמר את גורמי הזיהום למשך תקופות ארוכות. ישנה אפשרות שאורגניזמים אלה יישאפו על ידי בני אדם או יועברו באמצעות מגע ישיר עם רירית העיניים, האף או הפה של העוסקים בשירותי בריאות הפה. עם זאת, המחברים מציינים כי עד היום, לא קיימים בארצות הברית מקרים מתועדים של העברת מחלות הקשורות לתרסיסים דנטליים.
השימוש בשטיפות פה הוכח כיעיל בהפחתת ספירת החיידקים בחלל הפה. כתוצאה מכך, משמשות שטיפות פה לפני פרוצדורות להפחתת מספר המיקרואורגניזמים בתרסיס הדנטלי, מה שעשוי לסייע בהפחתת הסיכון לחלות בזיהום במרפאת השיניים. חומרים כימיים רבים משמשים בשטיפות הפה כתוספים לבקרה מכנית של הרובד. בין חומרים אלו, לכלורהקסידין (CHX), ציטילפירידניום כלוריד (CPC) ושמנים אתרים (EO), יש תכונות אנטי-מיקרוביאליות אשר הראו יעילות בהפחתת הרובד ודלקת החניכיים. מחברי המאמר מציינים, כי ככל הידוע להם, אף סקירה שיטתית לא העריכה את יעילותם של מוצרים אלה בהפחתת רמת המיקרואורגניזמים בתרסיסים אורליים. יתר על כן, הסיכון להטיה במחקרים שנעשו בשטח זה, לא נבדק.

מטרה

הסקירה השיטתית הנוכחית התמקדה בשאלה הבאה: כאשר מדובר במתרפאים העוברים טיפולי שיניים המייצרים תרסיס, האם השימוש בשטיפה אורלית טרם ביצוע הפרוצדורה מצמצם את מספר המיקרואורגניזמים בתרסיס הדנטלי שנוצר, וזאת בהשוואה למצבים בהם לא בוצעה שטיפת פה, או שנעשתה שטיפת פלסבו.
המחברים כללו בסקירת הספרות ניסויים קליניים אקראיים בלבד. הם חיפשו במאגרי המידע של: MEDLINE (PubMed), Embase, Google Scholar ומדעי הבריאות של אמריקה הלטינית והקריביים עד 31 במאי 2019. כמו כן בוצעה מטה אנליזה של אפקטים אקראיים לבדיקת ההפחתה במספר היחידות אשר יוצרות מושבות של חיידקים (CFU) בתרסיס הדנטלי. מבין 770 המאמרים שנמצאו רלוונטיים, החוקרים כללו 13 מחקרים קליניים אקראיים, בהם נבדקה יעילותם של כלורהקסידין, שמנים אתרים, ציטילפירידיניום כלוריד ומוצרים ממקורות צמחיים. המטה אנליזה של 12 מחקרים הראתה, כי שטיפות פה עם כלורהקסידין, שמנים אתרים וציטילפירידיניום כלוריד, הפחיתו משמעותית את מספר החיידקים יוצרי המושבות. בסך הכול, השימוש בשטיפת פה לפני הפרוצדורות, הביא להפחתה ממוצעת של 64.8 אחוזים במספר החיידקים בהשוואה לבקרה. אף מחקר מתוך המחקרים שנכללו, לא הציג סיכון נמוך להטיה.
ההשלכות המעשיות של המחקר הן, כי חלק מהפרוצדורות הדנטליות גורמות להפצה של מיקרואורגניזמים בתרסיס במרפאת השיניים. יש עדויות מתונות לכך, כי שטיפת הפה לפני פרוצדורות, מצמצמת באופן משמעותי את מספר המיקרואורגניזמים בתרסיס הדנטלי.

Costa Marui V, Silveira Souto ML, Silva Rovai E, et al. Efficacy of pre procedural mouth rinses in the reduction of microorganisms in aerosol: A systematic review. J Am Dent Assoc 2019: 150(12):1015-1026