סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
5/2/2020

רפואת שיניים דיגיטלית: תמונת המצב העדכנית ביותר

מערכות דיגיטליות נמצאות בכל מקום בחיינו. רמת הקישוריות עלתה ב-1,125 אחוזים מאז שנת 2000; בחודש יוני 2019 היה ל-57.3 אחוזים מאוכלוסיית העולם טלפון סלולרי, והבעלות עליו הגיעה ליותר מ-80 אחוזים באירופה ובצפון אמריקה. השימוש ב'עוזרים' דיגיטליים מביא לכך שהקול מתורגם לפקודה; הם מסוגלים לענות על שאלות, להזמין אוכל, לארגן מכונית שתסיע אותנו, לתרגם שפה מדוברת לשפות שונות, להשוות בין מותגי מוצרים ועוד. אפילו מיטות יכולות להתאים את הכוונון שלהן באופן אוטומטי אם אתה נוחר. חיישנים בחיתולים של תינוקות, יכולים לעקוב אחר פעילות התינוקות על מנת להתריע כאשר יש צורך להחליף את החיתול. כמעט כל מכשיר בבית, החל מגוונים בחלונות וכלה במזון לחיות מחמד, ניתן לשליטה דיגיטלית בלחיצת כפתור או באמצעות שליטה קולית. אין זה מפתיע אפוא, שמערכות דיגיטליות הופכות למקובלות יותר ויותר ברפואת השיניים.
סיכום המצב העדכני והחדש בתחום רפואת השיניים הדיגיטלית, מצביע על עומק המחקר בנושא סוגי הטכנולוגיות ומידת החידושים וההתקדמות הטכנולוגית שהשפיעו ושיפרו את רפואת השיניים.

מטרה

הסקירה הנוכחית מבקשת לתאר את ההתקדמות והחידושים, את רוחב ההשפעה שלהם, את השינויים והיתרונות שהם מייצרים ואת ההזדמנויות שנוצרו עבור מדענים העוסקים בחומרים.
מחברת המאמר בדקה בסיסי נתונים מקוונים, ערכה חיפושים ברשת וניהלה דיונים עם מומחים בתעשייה, קלינאים וחוקרים בשטחים שונים ברפואת שיניים. הדגש על הכללת המידע במאמר היה על הפרסומים האחרונים ביותר, יחד עם חידושים שהוצגו בתערוכות, בהודעות בעיתונות, וגילויים באמצעות דיונים שהובילו לחיפושים באינטרנט אחר מוצרים חדשים.
רפואת השיניים הדיגיטלית גרמה לשינויים במספר חזיתות, והביאה טכניקות, מערכות ואינטראקציות חדשות אשר שיפרו את רפואת השיניים כולה. החדשנות דרבנה הזדמנויות למחקר עתידי של מדענים העוסקים בחומרים. לכך ישנה חשיבות רבה, כיוון שעם התפתחותם של השינויים המהותיים במצב המקצועי העדכני של רפואת השיניים הדיגיטלית, השתפרה חוויית המטופלים. זמינותן של אפשרויות שיקום נוספות, מספקת תוחלת חיים רבה יותר ואסתטיקה טובה יותר. גישות חדשות מביאות ליעילות ולדיוק רבים יותר, תוך ניצול ההתעניינות, היכולות והמיומנויות של כל המעורבים בטיפול. נוסף לכך, התפתחו דרכים חדשות לאינטראקציות בין-מקצועיות ויעילות בין המתרפאים והרופאים. ניתן לאסוף את הנתונים בצורה יעילה יותר לשם שימושים משפטיים ואפידמיולוגיים, וסטודנטים נהנים מדרכי לימוד חדשניות. נוצרו שותפויות חדשות, שהינן לעתים קרובות בלתי צפויות, אשר הביאו לשינויים נוספים וליתרונות חדשים.
מערכות דיגיטליות חודרות לחיינו האישיים והמקצועיים. ברפואת השיניים, מערך נתונים דיגיטלי מרכזי של רשומות מתרפאים, צילומי רנטגן, תמונות וסריקות בתוך הפה מהווה פלטפורמה הגורמת למהפכה בפעילות הקלינית, מעשירה את האינטראקציות בין המתרפא לרופא המטפל ובין בעלי המקצוע השונים בשטח, משנה את דרכי החינוך ומשפרת את שיטות הפרקטיקה. קצב חידוש אקספוטנציאלי ימשיך לספק טכנולוגיות חדשניות בעתיד. עיצוב העתיד ייעזר, ללא ספק, בטשטוש הקווים בין התחומים הפיזיים, הדיגיטליים והביולוגיים, תוך שיתופי פעולה של תכנון ממוחשב, ייצור אדיטיבי, מדעי החומרים והביולוגיה הסינתטית.
מבחינה היסטורית, ההתקדמות בשדה הדיגיטלי ברפואת השיניים נמצאת בשלושה מוקדים: מערכות CAD/CAM,  אמצעי הדמיה ומערכות לניהול של המרפאה והמתרפאים. האמצעים המוקדמים בתחום ההדמיה, כללו הן את מערכות ההדמיה התוך-אורלית והן את ההתפתחויות ברדיוגרפיה הדיגיטלית. לדברי מחברת המאמר, כאשר הוצגה הרדיוגרפיה הדיגיטלית לראשונה בסוף שנות השמונים של המאה שעברה, חל שינוי מהותי בתחום, תוך שיפור איכות התמונה. השיטה התפתחה מלוחות זרחן לגלאים במצב מוצק ומהטומוגרפיה הממוחשבת של קרן חרוט (CBCT), לדורות חדשים של סורקים תוך-אורליים. תוכנת ניהול המרפאה מאפשרת הכללה של הפרטים הדמוגרפיים של המתרפאים, קביעת פגישות, אינטראקציה עם חברות ביטוח, ייזום ומעקב אחר חיובים והפקת דוחות. במקביל, רישומים אלקטרוניים של המתרפאים, המהווים גרסה דיגיטלית של מידע הממוקד במתרפאים עם אוריינטציה קלינית, מניעים שינויים במעקב אחר בריאותם של המתרפאים, הקלה על הערכות הטיפול ונתוני הכרייה למחקר, כולל הערכת היעילות של הליכים קליניים וערכם. במקביל, טכנולוגיות אחרות אפשרו חידושים ברפואת השיניים הדיגיטלית והשפיעו עליהם, לעתים קרובות בקצב מדהים. רשימה חלקית של טכנולוגיות אלו כוללת פיתוח חיישנים זעירים, בינה מלאכותית, מציאות מוגברת וירטואלית, רובוטיקה, הדפסת תלת-ממד, טלה-בריאות (שימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת דיגיטליות, כגון מחשבים ומכשירים ניידים, על מנת לגשת מרחוק לשירותי הבריאות ולניהול הבריאות), ביג-דאטה (תחום המטפל בדרכים לנתח ולמצות באופן שיטתי מידע מתוך מערכי נתונים גדולים או מורכבים מכדי לטפל בהם על ידי תוכנת יישומי עיבוד נתונים מסורתית), יכולת לפעילות הדדית, אינטרנט של דברים (חיבור דרך האינטרנט של מכשירי מחשוב המשובצים באובייקטים יומיומיים, מצב המאפשר להם לשלוח ולקבל נתונים), ננו-טכנולוגיה, מחשוב קוונטי, הנדסה ביו-רפואית, עלות נתונים מאוחסנים, קישוריות ועוד. רבות מהטכנולוגיות הללו לא היו מוכרות עד לפני שני עשורים.

Rekow ED. Digital dentistry: The new state of the art - Is it disruptive or destructive? Dental Materials 2019, DOI: 10.1016/j.dental.2019.08.103