סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
7/4/2020

הערכת לחץ, דיכאון ודלקת כגורם סיכון קולקטיבי למחלות החניכיים

הפרעות הקשורות במתח פועלות בתהליך כפול על מנת להשפיע על מסת העצם ותהליך הבנייה מחדש של עצם: (1) סיגנל בציר המקשר בין ההיפותלמוס/ הקורטקס של המוח/יותרת הכליה וקורטיזול. (2) סיגנל עצבי אדרנרגי ישיר, המשפיע באופן קולקטיבי על יכולת החיסון משנה סיגנל דלקתי ומשבש את איזון הבנייה מחדש של עצמות. יתר על כן, נתונים אשר עלו מהתחומים של פסיכו-נוירו-אימונולוגיה, המדגימים באמצעות מודלים של בעלי חיים וגם מחקרים קליניים, כי להפרעות הקשורות במתח קיים ביטוי מוגבר של נטל של דלקת מערכתית וחומרים נוגדי דלקת – עשויים להוות גורמי התערבות פסיכיאטרית משלימה מועילה. לדברי מחברי המאמר, נטל דלקתי מוגבר וגורמים משלימים נותרו מדד רלוונטי בהערכת הסיכונים למחלות החניכיים, והרלוונטיות שלהם למחלות החניכיים נדונה במחקר הנוכחי. מעניין לציין, כי היו בעבר דיווחים רבים הקושרים הפרעות על בסיס של מתח כאינדיקטורים של סיכון למחלות החניכיים. הקשר של לחץ פסיכולוגי התברר לראשונה בהתפתחות דלקת חניכיים חריפה כיבית ונמקית, וכעת ישנה הסכמה הולכת וגוברת (המגובה בתובנות מכניסטיות חדשות) בדבר הקשר בין מתח פסיכולוגי למחלות החניכיים הכרוניות.

מטרה
הסקירה הנוכחית נערכה כדי לענות על שתי מטרות:
(1) לספק פרספקטיבה חדשה תוך שימוש בהערכה של סמנים ביולוגיים וציטוקינים הפועלים בהתחדשות עצמות, על מנת להעריך את ההשפעות של הפרעות הקשורות במתח על התקדמות מחלת החניכיים.
(2) להעריך את המספר ההולך וגדל של עדויות לסטרס כאינדיקטור של סיכון להתקדמות מחלות החניכיים.
בחיפוש אחר הספרות הרלוונטית נכללו מחקרי חתך מוצלב, הכוללים קבוצת ניסוי ובקרה, וכן מחקרים של ביו-מרקרים הקושרים בין הפרעות פסיכולוגיות למחלות החניכיים.
אוכלוסיית העניין כללה מתרפאים עם מחלות החניכיים, המסווגות על פי תיאור קליני של מחלות החניכיים (ג'ינג'יביטיס, דלקת החניכיים כרונית ודלקת החניכיים אגרסיבית) או עומקי כיסים בעת בדיקת מחדר בחניכיים. חשיפה ללחץ פסיכולוגי הוערכה באמצעות שאלונים ייחודיים או באיתור הרמות של סמנים ביולוגיים קשורים שונים, כמו קורטיזול ברוק, קורטיזול בסרום, דהידרואפיאנדרוסטרון, אינטרלוקין(IL)-1 או IL-6 בחריץ החניכיים.
בסקירה לא נכללו מחקרי מחשוב, מחקרים על בעלי חיים וביקורות ומחקרים בהם הייתה חסרה בקרה של משתתפים בריאים. חיפושים אלקטרוניים וידניים נערכו בספרות המקצועית על ידי שני סוקרים עצמאיים, אשר ניסו לאתר במספר מאגרי מידע ובחיפוש ידני מאמרים רלוונטיים אשר פורסמו עד ינואר 2018. 26 מאמרים עמדו בתנאי ההכללה ושותפו בניתוח האיכותי. בניתוח הנתונים זיהו החוקרים קיום של יחסים בין הפרעות הקשורות בסטרס וסמנים ביולוגיים בסרום וברוק, כגון קורטיזול, דהידרו אפיאנדרוסטרון, כרומוגרניןA וציטוקינים פרו-דלקתיים.
מסקנות מחברי המאמר הן, כי השימוש בציטוקינים פרו-דלקתיים ברוק בלבד אינו מספיק לצורך זיהוי החומרה או ההתקדמות של מחלות החניכיים, עם או ללא נוכחות של מחלות הקשורות למתח. לדבריהם, תוך התחשבות במגבלות הסקירה הנוכחית, נצפה בספרות מיתאם איכותי חיובי בקרב סמנים ביולוגיים הקשורים למתח ולחומרת המחלה בחניכיים. מיתאם זה עשוי לשמש סימן חשוב לגבי רגישות המתרפא לפגיעה בחניכיים בעתיד.
אין עדיין מענה לשאלה, אם חומרת מחלת החניכיים חופפת או נובעת מרמות מתח/קורטיזול או סמנים ביולוגיים אחרים הנדונים במאמר זה. עם זאת, אסוציאציות של המערך הרב-פקטורלי של קורטיזול וסמנים ביולוגיים דלקתיים בשילוב עם תצפיות על עלייה מוגברת בחומרת המחלה, מצביעים, לדעת החוקרים, על כך כי קשר בין לחץ פסיכולוגי ומחלות חניכיים מצדיק בדיקה נוספת. בעקבות ההתקדמות לכיוון פרקטיקה של רפואה אישית ותכנון הטיפול הקליני של נהלי רגנרציה מודרכת של עצם, אוגמנטציה של הסינוס, או שיקום פה מלא באמצעות טיפול בשתלים, יש לבחון את נטל הדלקת המערכתית בקרב מתרפאים על מנת לעזור לייעל את התוצאות המוצלחות של נהלים אלה.
הרלוונטיות הקלינית של המחקר היא בכך, שיש לכלול הפרעות הקשורות במתח ברשימת המחלות הנבדקות ברחבי העולם, כיוון שהן יכולות לשנות את הביוכימיה של סביבת המיקרו המקומית של החניכיים, כמו גם את הנטל הדלקתי המערכתי העולמי.


Decker A, Askar H, Tattan M, et al. The assessment of stress, depression, and inflammation as a collective risk factor for periodontal diseases: A systematic review. Clin Oral Investig 2020; 24:1-12