סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
24/4/2020

המחלקה לכירורגיית פה ולסתות בהדסה בימי קורונה – האתגר המרובע

פרופסור נרדי כספי, מנהל המחלקה
כבר בתחילת משבר הקורונה היה ברור כי טיפולי השיניים אליהם התרגלנו לא יוכלו להתקיים במתכונתם הרגילה, לא כל שכן הטיפולים בתחום כירורגיית הפה והלסתות. 
המחלקה לכירורגיה פה ולסתות במרכז הרפואי הדסה עין כרם, שבימים שבשגרה מעניקה ספקטרום רחב של טיפולים למטרופולין ירושלים בפרט, ולמטופלים המגיעים מכל קצוות הארץ בכלל, נדרשה אף היא להתאים את מערך הטיפולים והניתוחים לשגרת הקורונה.
האתגר המיידי כלל ארבעה מרכיבים ייחודיים:
א. התאמת פרוטוקולי הטיפול במחלקה לצורך טיפול בחולים החשודים בקורונה
ב. היערכות למתן טיפולים דחופים וטיפולי עזרה ראשונה במעגלים נרחבים כמרכז הפניות
ג. שמירה על שגרת הטיפולים והניתוחים לאוכלוסיות מגוונות שלא ניתן לבטל/לדחות את הטיפול בהן
ד. הגנה על הצוותים הרפואיים והפרא-רפואיים על מנת לשמר כשירות טיפולית וניתוחית לאורך זמן

התאמת פרוטוקולי הטיפול במחלקה לצורך טיפול בחולים החשודים בקורונה
במרכז הרפואי הדסה עין כרם, ביחד עם הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית, נוסחו פרוטוקולים למיון, בירור וטיפול דנטאליים בחולים החשודים לקורונה. רופאי המחלקה לכירורגיה פה ולסתות הוגדרו כרופאים הממיינים, וכל מטופל שפנה לצורך טיפול דנטאלי, ואשר נתגלה בעניינו חשד כי הוא חולה בקורונה, נבדק במרחב המבודד לחולים בקורונה ע"י רופאי המחלקה.
לצורך הטיפול הדנטאלי או הכירורגי במטופלים החולים בקורונה נבנו חדרי טיפולים ייעודיים במתחם חדרי הניתוח הייעודי לקורונה של הדסה, ומטופלים שרופאי המחלקה אבחנו שזקוקים לטיפול הועברו לטיפול בחדרי הטיפולים הייעודיים.
בכך, למעשה, מהווים רופאי המחלקה את הקו הראשון במיון, אבחון וטיפול דנטאליים של חולי הקורונה בהדסה.

היערכות למתן טיפולים דחופים וטיפולי עזרה ראשונה במעגלים נרחבים כמרכז הפניות
הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה הוגדרה כמרכז הפניות למתן טיפולים דחופים וטיפולי עזרה ראשונה. כחלק ממערך הפקולטה, המחלקה לכירורגיה פה ולסתות משרתת אזורים נרחבים, במטרופולין ירושלים ומחוצה לו, ומעניקה טיפולים כירורגיים דחופים, במסגרת עזרה ראשונה או במסגרת טיפולים אשר דחייתם מסכנת את בריאות המטופלים. בכך שומרת המחלקה על היחסים הבילטראליים החשובים עם אוכלוסיית רופאי השיניים, ומאפשרת לרופאים ולמרפאות אשר אינן ערוכות בימים אלו, או אשר אינן יכולות מסיבות שונות להעניק טיפולים דחופים או טיפולי עזרה ראשונה למטופליהן.

שמירה על שגרת הטיפולים והניתוחים לאוכלוסיות מגוונות שלא ניתן לבטל/לדחות את הטיפול בהן
מטבע עבודתה בשגרה המחלקה לכירורגיה פה ולסתות בהדסה מעניקה ספקטרום רחב של טיפולים, אשר בחלקם הגדול לא ניתנים לביטול או דחייה מחשש להחמרה משמעותית במצבם של המטופלים.
בין היתר, ותוך כדי שינויים מבניים, שינויי פרוטוקולים, ושינויים במצבת כח האדם, המשיכה המחלקה בשגרת הטיפולים והניתוחים של חולים אונקולוגיים, ומטופלים הסובלים ממחלות ופתולוגיות אחרות, תוך שהיא מעניקה למטופלים סביבת טיפול סטרילית, בטוחה, ונקייה מקורונה.
המרכז הרפואי הדסה הקפיד לצייד את צוות המחלקה באמצעי המיגון הדרושים, וחברי הצוות נבדקו לקורונה ככל הנדרש על מנת לשמור על סביבת טיפול בטוחה.

הגנה על הצוותים הרפואיים והפרא-רפואיים על מנת לשמר כשירות טיפולית וניתוחית לאורך זמן
שגרת העבודה בתקופת הקורונה חייבה שינויים משמעותיים במנגנוני העבודה המחלקתיים. על מנת לעמוד בעומסים הצפויים היה צורך לחלק את הצוות הרפואי לקבוצות, אשר נמנעו ממגע ביניהן לצורך שמירה על מצבת כח אדם מתפקדת לאורך זמן. ישיבות המחלקה הרבות התקיימו במועדיהן, אך במקום חדר הישיבות המחלקתי עברו להיות מנוהלות בתכנת Zoom.
הניהול הוירטואלי של ישיבות המחלקה אפשר גם לרופאים שלא נכחו בבית החולים להשתתף בישיבות ולהעשירן. כמו כן, נוצרה הזדמנות לאחד כוחות עם מחלקות מובילות בארץ ובארה"ב, ונוצרו ישיבות משותפות למחלקות אשר הניבו דיונים פוריים ומעוררי מחשבה.
בנוסף, כחלק מקהילת רופאי הדסה, הונחו הרופאים כיצד עליהם לפעול בתוך בית החולים ומחוצה לו, על מנת להימנע מחשיפה ומהידבקות בקורונה.
אנחנו שמחים כי, לפחות עד לרגע כתיבת שורות אלו, אף איש צוות מן המחלקה לא נמצא חיובי בבדיקת קורונה, וזאת למרות הפעילות העניפה של המחלקה גם בימי הקורונה.

לארבעת האתגרים כפי שהוגדרו מראש נוסף, תוך כדי התנהלות, אתגר חמישי – שמירה על המורל והמוטיבציה של הצוות. לאור השינויים, החששות והעומסים עלה חשש כי יהיה קשה לשמור על הצוות מאוחד, עם מוטיבציה גבוהה לעבוד בסביבת בית החולים, ועם מורל גבוה.
לשמחתנו, מעז יצא מתוק, וצוות המחלקה גילה מוטיבציה בלתי רגילה להמשיך ולהעניק למטופלי המחלקה רפואה עילית, בעיקר בימי הקורונה, והמורל במחלקה נשאר גבוה מאוד.
כולנו תקווה כי פנדמיית הקורונה תיבלם כמה שיותר מהר, עם מינימום של חולים קשים ונפטרים. צוות המחלקה לכירורגיה פה ולסתות ימשיך להעניק למטופלי המרכז הרפואי הדסה עין כרם, ולאזרחי מדינת ישראל הפונים לטיפול במחלקה, את הטיפול המסור ביותר בתנאים הבטוחים והבריאים ביותר.