סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
14/4/2020

הקשר בין תוסף של ויטמין D במינון גבוה במהלך היריון לסיכון לפגמים בזגוגית בצאצאים

בעוד ששכיחות עששת השיניים בקרב ילדים בעולם נמצאת במגמת ירידה, פגמים בזגוגית זוכים לתשומת לב הולכת וגוברת ונחשבים כיום כנטל עולמי, כאשר דיווחי הערכות השכיחות במערב אירופה נעים בין 6 אחוזים ל-38 אחוזים. פגמים בזגוגית ממוצא התפתחותי מתגלים כאשר השן המושפעת בוקעת, והזגוגית נראית במצב של תת-הסתיידות והופעת נקבוביות. כתוצאה מכך, השיניים הנגועות עשויות להישבר בקלות וצריך לעקור אותן בשלב מוקדם של החיים, במיוחד כשהשיניים הנפגעות הן הטוחנות הראשונות הקבועות. נוסף לכך, יש במצבים של פגמים בזגוגית נטייה להתפתחות עששת בהמשך החיים. גם במקרים קלים של פגמים בזגוגית, הילדים חווים כאבים כתוצאה מחשיפה של הדנטין הרגיש, שינויי צבע בלתי מקובלים מבחינה אסתטית וצורך ניכר בטיפולי שיניים. מחברי המאמר מדגישים, כי פגמים בזגוגית מהווים בעיה בריאותית קהילתית ניכרת, עם השפעה משמעותית על איכות חיים והצורך לטיפול במערכות הבריאות. פגמים התפתחותיים בזגוגית נובעים מהפרעות במהלך היווצרות הזגוגית, תהליך אשר מתחיל בעובר בשיניים החותכות והטוחנות הקבועות הראשונות במהלך השליש השלישי של ההיריון. תהליך המינרליזציה ממשיך במהלך שלוש שנות החיים הראשונות. לפיכך, יש לחפש את הגורמים האטיולוגיים האחראים לפגמים התפתחותיים בזגוגית, בשלבים של טרום הלידה והחיים המוקדמים שלאחר הלידה. מספר מחקרים הצביעו על קיום קשרים בין פגמים בזגוגית וגורמים טרום-לידתיים ולידתיים, כגון מחלות של האימהות, שימוש תרופתי בהריון, פגות, סיבוכי לידה ומחלות בילדות המוקדמת. עם זאת, בניגוד לעששת, הראיות לקיומם של גורמי סיכון פוטנציאלים אינן חד-משמעיות, ולכן המניעה אינה אפשרית.
ויטמין D ממלא תפקיד מפתח בהיווצרות הזגוגית, ומחסור בוויטמין D נחשב כיום אתגר שכיח בתחום הבריאות בחברות המערביות. למרות שברוב מדינות אירופה תוספי ויטמין D בעת ההיריון מומלצים על ידי רשויות הבריאות, מחקרים רבים הדגימו, כי המינון המומלץ לרוב אינו מספיק על מנת להשיג רמות אופטימליות של ויטמין D3 בדם במהלך היריון. מספר מחקרי תצפית מציעים קשר קיים בין רמות ויטמין D3 גבוהות בדם לסיכון מופחת לפגמים בזגוגית ומחלת העששת.


מטרה
המחקר הנוכחי בוצע על מנת להעריך את הקשר בין תוסף המכיל ויטמין D במינון גבוה בנשים בהיריון, לקיום פגמים בזגוגית ועששת בצאצאים.
לשם המחקר נעשה ניתוח פוסט-הוק של ניסוי קליני אקראי, בודד, כפול-סמיות, שנערך במרכז רפואי בקופנהגן במסגרת מחקרים פרוספקטיביים קבוצתיים על אסטמה בילדים בשנת 2010 .ההרשמה החלה במרץ 2009 וכללה 623 נשים אשר גויסו בהיותן בשבוע ה-24 להיריון ו-588 מילדיהן. בדיקת השיניים הושלמה בגיל שש שנים בקרב 496 מתוך 588 הילדים (84 אחוזים). הנתונים נותחו בשנת 2018. בקבוצת הניסוי במחקר השתמשו בוויטמין D3 במינון גבוה (, 2400 IU/d N=315) ובבקרה בטבליות פלצבו תואמות (N=308) משבוע ההיריון ה- 24 ועד לשבוע לאחר הלידה. נוסף לכך, כל הנשים קיבלו מינון של 400IU של ויטמין D3 ביום, כחלק מהטיפול הסטנדרטי. פגמים בזגוגית הוגדרו כלפחות שן טוחנת אחת שנפגעה מאופָּקיות מוגדרת, שברים בזגוגית ו/או שחזור לא טיפוסי. עששת הוגדרה כמשטחים נגועים, חסרים או עם סתימות, הן בשיניים הנשירות והקבועות (בהתאם לתקן ארגון הבריאות העולמי). הסיכון לפגמים בזגוגית בשיניים הקבועות, נמצא נמוך יותר בצאצאים של אימהות אשר קיבלו תוסף ויטמין D במינון גבוה במהלך ההיריון, בהשוואה למינון הסטנדרטי (15.1 אחוזים [n=26 מתוך 172]) לעומת 27.5 אחוזים (n=44 מתוך 160). קשר דומה נצפה בשיניים הנשירות (8.6 אחוזים [n=21 מתוך 244] לעומת 15.9 אחוזים [n=40 מתוך 252]). לא נמצא קשר בין תוסף הוויטמין לקיום עששת.
מסקנת מחברי המאמר היא, כי תוסף ויטמין D במינון גבוה באימהות במהלך ההיריון היה קשור לסיכוי להפחתת פגמים בזגוגית בצאצאים בכ-50 אחוזים. ממצא זה מצביע, לדעתם, על כך, כי תוסף של ויטמין D לפני הלידה עשוי להוות התערבות מונעת לפגמים בזגוגית בילדים, עם קשר חשוב לבריאות השיניים מבחינה קלינית.

Nørrisgaard PE, Haubek D, Kühnisch J, et al. Association of high-dose vitamin D supplementation during pregnancy with the risk of enamel defects in offspring: A 6-year follow-up of a randomized clinical trial. JAMA Pediatr. 2019. doi: 10.1001/jamapediatrics.2019.2545.