סקירה מעודכנת של מאמרים מהספרות המדעית העולמית בשיתוף עם החטיבה הישראלית של הארגון הבינלאומי למחקר דנטלי IADR
  
מבזקים חמים
6/5/2020

דברידמנט של פרי-אימפלנטיטיס עם או ללא אנטיביוטיקה מערכתית נלווית

מסקנות מחברי המאמר הן, כי טיפול כירורגי בפרי-אימפלנטיטיס עם Azithromycin מערכתי נלווה במשך שנה, לא סיפק הטבות קליניות, בהשוואה לטיפול ניתוחי בלבד.
פרי-אימפלנטיטיס היא תגובה דלקתית למיקרוביוטה הפתוגנית בביופילם המורכב סביב שתלים. התהליך הדלקתי גורם לאובדן שאינו ניתן לתיקון של העצם התומכת בשתלים. התפתחות המיקרוביוטה המזהמת המורכבת, מציבה אתגר קליני לטיפול במחלה. לדברי מחברי המאמר, חסרים בספרות המדעית נתונים על ההשפעה של תרופות אנטיביוטיות מערכתיות כגון azithromycin (חומר אנטיביוטי מסוג מקרוליד עם תכונות אנטי-דלקתיות ועם השפעות בקטריוסטטיות ובקטיריצידיות) לטיפול בנגעים של פרי-אימפלנטיטיס, כולל דברידמנט באמצעות הרמת מתלה פתוח. ייתכן כי טיפול מכני בלבד בפרי-אימפלנטיטיס לא יפתור את המחלה. שני סקרים של מטה אנליזה מהעת האחרונה סיפקו ראיות, כי שימוש נלווה ב-azithromycin משפר את היעילות של טיפול חניכיים לא כירורגי. מחקרים מעטים העריכו את התוצאות של מתן אנטיביוטיקה בצורה שיטתית בשילוב עם התערבות כירורגית בטיפול בפרי-אימפלנטיטיס. ניתן, לדבריהם, להשיג מצבים קליניים יציבים באמצעות שילוב של ניתוח יחד עם נהלים רגנרטיביים ומתן אנטיביוטיקה מערכתית. מחקרים הראו, כי מתן אנטיביוטיקה מערכתית נלווית לא השפיע על הצלחת הטיפול בשתלים עם פני שטח שלא עברו מודיפיקציה, בעוד שהשפעות חיוביות נצפו בשתלים עם פני שטח שכן עברו שינויים. למרות שניתוחים רזקטיביים ו/או אוגמנטיביים הראו תוצאות מבטיחות בטיפול בפרי-אימפלנטיטיס, השפעת הטיפולים הכירורגיים על התוצאה הקלינית עדיין צריכה להיחקר.
לטיפול התרופתי השיטתי הנלווה יש חיסרון, והוא הצורך במתן תכוף (עד עשרה ימים); מצב שבדרך כלל גורם לתופעות לוואי לא רצויות, כמו שלשול הקשור לאנטיביוטיקה. לפיכך, תרופות אנטיביוטיות מקרולידיות חדישות כגון azithromycin, שיש להן פרוטוקול ניהול קצר, והן בעלות תכונות אנטי מיקרוביאליות ונוגדות דלקת, עשויות להיות שימושיות במצבים אלו. ניתן לגלות רמות מסוימות של Azithromycin ברקמות חניכיים מודלקות בתקופה של >14 ימים לאחר מתן מערכתי של התרופה, דבר הקשור לשיפור קליני ומיקרוביולוגי של החניכיים. בספרות הודגמה היעילות של azithromycin במתן מערכתי בשילוב עם סילוק אבנית והקצעת שורשים לטיפול בפריודונטיטיס במבוגרים. לעומת זאת, מחברי המאמר טוענים, כי לא קיימים ממצאים בדבר היעילות הקלינית של azithromycin כתוסף לטיפול בפרי-אימפלנטיטיס.

מטרה
מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק, באמצעות ניסוי קליני אקראי מבוקר, את היעילות הקלינית והמיקרוביולוגית במשך 12 חודשים לאחר דברידמנט, באמצעות הרמת מתלה פתוח, עם או בלי azithromycin שניתן באופן מערכתי. החוקרים בדקו את השערת האפס, כי לא יימצאו הבדלים בתוצאות הקליניות והמיקרוביולוגיות במשך 12 חודשים בין ניתוח סביב השתל, עם או בלי מתן azithromycin מערכתי במשך חמישה ימים לאחר ההתערבות. מצבי פרי-אימפלנטיטיס טופלו באופן כירורגי עם או בלי Zithromax ב-19 מתרפאים שהשתתפו בקבוצת הבקרה וב-20 מתרפאים בקבוצת הניסוי. בכל המשתתפים נבדקו: עומק הכיסים בבדיקת מחדר (PPD), דלקת החניכיים (BOP), צילומי רנטגן ודגימות מיקרוביאליות. ההבדלים הממוצעים (ירידה) בערכי PPD בין הבסיס לחודש ה-12 בקבוצת הניסוי ובקבוצת הביקורת היו: 1.7 מ"מ (SD ± 1.1 ,p<0.001) ו-1.6 מ"מ (SD ± 1.5 ,p<0.001), בהתאמה. הבדלים אלה הם בתוך כל קבוצה. ניתוח הנתונים לא הראה הבדלים בין קבוצות הניסוי והבקרה בעבור BOP ,PPD, רמת העצם הרדיוגרפית והעומס המיקרוביאלי. טיפול מוצלח (לפי פרוטוקול של: DPP≤5 מ"מ, ללא BOP, ללא תפליט וללא אובדן עצם ≥ 0.5 מ"מ) במשך 12 חודשים בקבוצות הניסוי והבקרה היה 7/15 (46.7 אחוזים) ו-4/16 (25.0 אחוזים). הפחתת העומס הבקטריאלי הייתה דומה בקבוצות המחקר עם ירידה זמנית לאחר הטיפול.
מסקנות מחברי המאמר הן, כי טיפול כירורגי בפרי-אימפלנטיטיס עם Azithromycin מערכתי נלווה במשך שנה, לא סיפק הטבות קליניות, בהשוואה לטיפול ניתוחי בלבד.


Hallström, H, Persson, GR, Lindgren, S, et al. Open flap debridement of peri-implantitis with or without adjunctive systemic antibiotics - A randomized clinical trial. J Clin Periodontol. doi: 10.1111/jcpe.12805