הופעת מחלות החניכיים והתקדמותן נגרמת כתוצאה מחוסר איזון במודולציה בין גורמים מיקרוביאליים והתגובה החיסונית-דלקתית של המאכסן. טיפול קונבנציונאלי ומניעת מחלות החניכיים כרוכים בעיקר בהסרה מכנית של הביופילם והאבנית באמצעות ניקוי מקצועי ושיפור ההיגיינה של הפה. במקרים מורכבים, ניתן להיעזר באנטיביוטיקה וטיפול כירורגי. בנוסף, בניהול מחלת החניכיים יש לדברי מחברי המאמר לשלב שינויים באורח החיים הבריא, כולל הפסקת עישון, הפחתת מתח ועיסוק בפעילות גופנית. מעבר לגורמים אלה, הקפדה על תזונה בריאה ממלאת תפקיד בלתי נפרד בשמירה ובקידום בריאות החניכיים. לדבריהם, ניתן להשתמש באינדקס תזונתי כדי לזהות את ההשפעות הסינרגטיות בין חומרים מזינים שונים ולקבוע את התכונות הבריאותיות הכוללות של דפוסי התזונה של הפרט, הנבדל מהתמקדות אך ורק במרכיב תזונתי או במיקרו-תזונה ספציפיים. מחקרים אחרונים על מדדי תזונה שונים הראו כי דפוסים של תזונה לא בריאה קשורים לדימום חניכיים ולמחלות חניכיים, כולל התזונה הים תיכונית, התזונה המערבית, מדד האכילה הבריאה (HEI) והמדד האלטרנטיבי של אכילה בריאה. עם זאת, דפוסי תזונה מבוססי אינדקס לא נועדו להכיל את הפוטנציאל הדלקתי של דיאטות. האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית (E-DII) פותח על מנת למדוד את הפוטנציאל התזונתי הדלקתי של הפרט. ישנם מספר גדל והולך של מחקרים המדווחים על הקשר בין ציוני ה-E-DII לבין מגוון מחלות דלקתיות ומצבים, כולל סוכרת, מחלות לב וכלי דם, תסמונת מטבולית, ליקוי קוגניטיבי ומחלות כליה כרוניות.

במחקר של חתך רוחבי שנערך באוכלוסיית ארצות הברית, נקשר ציון ה-E-DII באופן חיובי למספר השיניים החסרות. בתוך ניתוח שנערך בתת-קבוצות המשתתפים, הקשר המשמעותי נתגלה בקרב בני 50 שסבלו מאובדן שיניים בעיקר עקב מחלות חניכיים. הקפדה על תזונה פרו דלקתית עלולה לגרום להתפתחות דלקת מתמשכת בדרגה נמוכה, שעלולה להביא להחמרה בהתקדמות מחלת החניכיים באמצעות מנגנוני הוויסות של מערכת החסינות.

מטרה

המחקר הנוכחי נועד לבחון את הקשר בין ציון האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית למחלת החניכיים, שנקבעה קלינית לאחר התאמה לגורמים מערפלים פוטנציאליים (כולל גורמים סוציודמוגרפיים, אורח חיים ומחלות הקשורות למחלת החניכיים). כן נחקרו הבדלים בהקשר זה לפי גיל, מין וגזע/אתניות על מנת לקבוע קיום של קשר פוטנציאלי של תת אוכלוסיות להתערבות תזונתית.

החוקרים ביצעו ניתוח חתך רוחבי של מדגם מייצג ארצי של המשתתפים בסקר הלאומי האמריקני לבדיקת הבריאות והתזונה ((NHANES מהשנים 2014-2011 (n=7081) ו-2004-2001 (n=5098) כמערכי נתונים לגילוי ואימות, בהתאמה. הציון שנקבע באינדקס התזונתי דלקתי המותאם לאנרגיה חושב עבור כל משתתף בהתבסס על מפגשי תזונה של 24 שעות להערכת קיום דלקת הקשורה לדיאטה. הם השתמשו בהגדרות של מחלות החניכיים כפי שנקבעו על ידי איגוד הפריודונטים האמריקני ה-AAP והמרכזים לבקרה של מחלות ה-CDC באמצעות פרמטרים קליניים של החניכיים. הוחלו כללים סטטיסטיים על מנת לזהות כל קשר שאינו לינארי של ציון האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית עם מחלת חניכיים בינונית/קשה. יתר על כן, בוצעו ניתוחי אינטראקציה על פי גיל, מין וגזע/אתניות על מנת לחקור את התפקידים הממתנים של גורמים אלה.

במאגר הנתונים, זוהה קשר חיובי לא לינארי לציון האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית עם מחלת חניכיים לאחר התאמה לגורמים מערפלים פוטנציאליים. בהשוואה לאותם בני אדם הנמצאים בשליש הנמוך ביותר של האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית, משתתפים שנמצאו בשליש הגבוה ביותר שצרכו דיאטה פרו-דלקתית היו בסיכון גבוה יותר ב-53 אחוזים למחלת החניכיים. מערך מאגר נתוני האימות הראה קשרים דומים וקשרים חזקים יותר באופן יחסי נראו בקרב בני אדם מבוגרים וגברים.

מסקנת מחברי המאמר היא, כי צריכת תזונה פרו-דלקתית המתבטאת על ידי ציון האינדקס המותאם לאנרגיה תזונתית דלקתית קשורה למחלת החניכיים באוכלוסיית המבוגרים הכללית בארצות הברית.

Li A, Chen Y, Schuller AA, et al. Dietary inflammatory potential is associated with poor periodontal health: A population-based study. J Clin Periodontol 2021; 48: 907-918