התמותה הקשורה לשימוש בחומרים אופיואידים בארצות הברית עולה בהתמדה. בטווח של שלוש שנים משנת 2014 ועד 2017, מספר מקרי המוות כתוצאה משימוש באופיואידים גדל בכל שנה מ-28,647 עד ל-47,600. בקרב מטופלים המבקשים טיפול בהתמכרות להרואין, כ-75 אחוזים דיווחו כי הם החלו את השימוש בסמים באמצעות מרשם אופיואיד; לדעת מחברי המאמר, תוצאות אלו מצביעות על כי הדרך המודרנית להתמכרות הקשורה באופיואיד הינה באמצעות תרופות מרשם. בהקשר זה, על כל נותני המרשמים לתרופות להיות זהירים כאשר הם מספקים מרשמים לאופיואיד, ולהשתמש בו כמוצא אחרון ורק כאשר התרופה מתאימה למצב. טיפולי שיניים במרפאות בארצות הברית מהווים מקור הולך וגובר למרשמי אופיואידים והם אחת הסיבות השכיחות ביותר לחשיפות ראשונות לאופיואידים בילדים וצעירים מבוגרים. למרות שרופאי השיניים רושמים רק 8.6 אחוזים מכלל האופיואידים, הם נותני המרשמים הגדולים ביותר עבור בני אדם בגילאי 10 עד 19 שנים, והמרשמים שלהם מהווים 31 אחוזים מכלל המרשמים לגילאים אלה.
במחקרים שנערכו בעבר נמצאו הבדלים במתן מרשמים בהתבסס על הזמן ביום בו הם ניתנים הן במרשמים לאופיואיד והן לכאלו שאינם אופיואידים, כגון אנטיביוטיקה. מרשמים לחומרים אנטיביוטיים הראו וריאציה נוספת אשר מבוססת על היום בו ניתן המרשם בשבוע, עם עליות שנצפו לפני סוף השבוע. לדברי החוקרים לא ידוע באם מתן מרשמי אופיואידים גדל סביב תקופות של היעדרות צפויה, כגון סופי שבוע וחגים. היכולת למזער וריאציה בלתי מוצדקת במרשם אופיואידים לטיפול בפרוצדורות מהווה הזדמנות קריטית לשיפור הבטיחות בטיפול בכאב לאחר טיפול ותחילתה בבחינת הנסיבות הקיימות סביב המשתנה הזה.

מטרה

במחקר הנוכחי השתמשו החוקרים בבסיס נתונים לאומי גדול של תביעות ביטוח מסחרי, על מנת לברר את השונות במתן מרשמים לאופיואידים בימים שלפני סופי שבוע וחגים בהשוואה לימי חול אחרים. המחברים הניחו כי בקרב מתרפאים אשר עוברים טיפולי שיניים במרפאות חוץ, שיעורי מתן מרשמי אופיואידים יעלו בימים שלפני סופי השבוע וחגים. הם ביצעו מחקר קבוצתי רטרוספקטיבי של 2,060,317 בני אדם, אשר שילב תביעות ביטוח של Truven Health MarketScan (מערכי נתונים המשלבים באופן מלא סוגים רבים של נתונים למחקר בתחום הבריאות), על מנת להעריך את הווריאביליות במתן מרשמי אופיואידים בעת ביצוע טיפולי שיניים יום לפני סוף שבוע או חג בהשוואה לימי חול אחרים. במחקר נכללו מתרפאים בגילאי 64-13 שנים, שלא היו חשופים לאופיואידים, הזכאים לתביעות ביטוחיות לביצוע הליכים דנטליים משנת 2013 עד 2017. מדד התוצאה העיקרי היה מתן מרשם של אופיואידים באותו התאריך בו נעשה ההליך הדנטלי. רגרסיה לוגיסטית מרובת משתנים גילתה סיכויים גבוהים יותר באופן משמעותי למתן מרשם אופיואידים למתרפאים שעברו טיפולים יום לפני סופי שבוע וחגים (יחס הסיכויים המותאם, 1.27; מרווח ביטחון של 95 אחוזים, 1.28-1.26), בהשוואה למתרפאים שקיבלו טיפול בימי חול אחרים. בנוסף, בקטגוריית הגיל הצעירה ביותר, בין 29-13 שנים, היו הסיכויים הגבוהים ביותר לקבלת מרשם לאופיואיד בהשוואה לקטגוריות גיל אחרות.
מסקנות החוקרים הן, כי טיפולי שיניים במרפאות חוץ שבוצעו יום לפני סוף שבוע או חג היו קשורים בעליה של 27 אחוזים בסיכויים המותאמים למתן מרשם לאופיואיד. ההשלכות המעשיות של המחקר הן כי למרות שמתרפאים ורופאי שיניים עשויים להיות מודאגים מאתגרים של כאבים לא מטופלים בסופי השבוע ובחגים, מתן אופיואידים אינו מוצדק ברוב טיפולי השיניים ויש להחליפו בחינוך למתרפאים ולמתן משככי כאבים שאינם אופיואידים. אנשי מקצוע בתחום בריאות הפה, המודאגים משליטה על כאב לאחר פרוצדורות דנטליות, צריכים לשקול ולתזמן טיפולים מורכבים מוקדם יותר במשך השבוע, כאשר ניתן לקבל טיפולי חירום, על מנת להפחית מתן מרשמים לא רצויים של אופיואידים, שעלול לגרום לעלייה במתן אופיואידים לפני סופי שבוע וחגים.

Priest CR, Kenney BC, Brummett CM, et al. Increased opioid prescription fills after dental procedures performed before weekends and holidays. J Am Dent Assoc 2020; 151(6): 388-398