מחברי המאמר מציינים, כי צפון אמריקה נמצאת במשבר של שימוש באופיואידים, אשר מהווה דאגה רבה לבריאות ובטיחות הציבור. ברפואת השיניים, מתרפאים רבים מקבלים מרשם לאופיואידים בפעם הראשונה לטיפול בכאב חריף, לאחר ניתוח של עקירת שיניים כלואות, אשר מביא לעיתים קרובות למרשם של מספר עודף של כדורי אופיואידים, ובכך להגדלת הסיכון לשימוש לרעה ולהתמכרות. כאבי שיניים חריפים כוללים מצבים דנטליים כואבים מפעולות ניתוחיות ולא ניתוחיות כאחד. מתוך למעלה מחצי מיליון ביקורים של מתרפאים בין השנים 2011 ל-2015, 29 אחוזים מהאופיואידים שנרשמו עלה על המנה המומלצת למורפיום, המתאים עבור טיפול בכאב חריף, ומעל מחציתם חרג מהמומלץ למשך ימי האספקה. ההנחיות הקליניות הקיימות הנוכחיות אינן מבוססות על ראיות לניהול יעיל של כאבי שיניים חריפים. הדו"ח של האקדמיות הלאומיות, שכותרתו מסגור הנחיות לרישום אופיואידים לכאב חריף, הדגיש את הצורך ליצור חלופות מבוססות ראיות למשככי כאבים אופיואידים בהנחיה לטיפול הקליני.

 

מטרה

הסקירה השיטתית (SR) הנוכחית והמטה-אנליזה של הרשתNMA) ) נערכו על מנת להעריך את היעילות ההשוואתית של גורמים תרופתיים המשמשים לטיפול בכאב לאחר עקירת שיניים פשוטה וכירורגית, כמו גם כאב הקשור לדלקת מוך השן או הסיבוכים שלה. הסקירה נערכה על מנת ליידע את העובדים בפרקטיקה הקלינית בהנחיות מבוססות ראיות לשנת 2022, שהופקו על ידי המועצה לעניינים מדעיים ומכון המחקר של האיגוד הדנטלי האמריקאי (ADA) ואוניברסיטת פיטסבורג ובית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת פנסילבניה, בשיתוף עם מנהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA). המחברים חיפשו ברישום הניסויים הקליניים של Medline, EMBASE ו-Central ב-21 בנובמבר 2020. הם כללו ניסויים קליניים אקראיים (RCTs) של משתתפים שעברו עקירות שיניים והשוו עשרה סוגים של התערבויות, כולל פרצטמול, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות NSAIDs) ) אופיואידים ושילובים עם פלצבו. לאחר סינון כפול והפשטת נתונים, נערכה מטה-אנליזה של רשת עבור כל תוצאה, כגון הקלה בכאב, העלמות מלאה של הכאב [TOTPAR], סיכום ההבדל בעוצמת הכאב [SPID], דירוג יעילות גלובלי, אנלגזיה נוספת והשפעות שליליות. החוקרים העריכו את הסיכון להטיה ואת וודאות הראיות. בסקירה התגלו 82 ניסויים קליניים אקראיים ובניתוח 56 מהם, שכללו 9,095 משתתפים, נמצאו עדויות בעלות וודאות מתונה וגבוהה לכך שאיבופרופן בין 200 ל-400 מ"ג, יחד עם אצטמינופן 500 עד 1,000 מ"ג, או אצטמינןפן 650 מ"ג בתוספת אוקסיקודון 10 מ"ג ונפרוקסן 400 עד 440 מ"ג, היו יעילים ביותר לשיכוך כאבים בסולם של 0 עד 4. אוקסיקודון 5 מ"ג, קודאין 60 מ"ג וטרמדול 37.5 מ"ג בתוספת אצטמינופן 325 מ"ג לא היו יעילים יותר מפלסבו. התוצאות עבור TOTPAR, דירוג יעילות גלובלי ואנלגזיה נוספת היו דומות. בהתבסס על וודאות ראיות נמוכה ומאוד נמוכה, רוב ההתערבויות סווגו כלא מזיקות יותר מפלסבו עבור רוב ההשפעות השליליות.

 

מסקנות

החוקרים מסכמים כי בהתבסס על עדויות ברמת וודאות בינונית וגבוהה, NSAIDs עם או בלי אצטמינופן מביאים לתוצאות טובות יותר הקשורות לכאב מאשר אופיואידים עם או בלי אצטמינופן (למעט אצטמינופן 650 מ"ג פלוס אוקסיקודון 10 מ"ג) או פלצבו.

Miroshnychenko A, Ibrahim S, Azab M, et al. Acute postoperative pain due to dental extraction in the adult population: A systematic review and Network Meta-analysis. J Dent Res 2023. doi: 10.1177/00220345221139230