לדברי מחברי המאמר, בשני העשורים האחרונים נרשם ביקוש הולך וגובר לטיפולי שיניים אסתטיים, אשר מתוכם הלבנת השיניים הינה הפופולרית ביותר. חומרים להלבנת השיניים המכילים מי חמצן או קרבמיד חמצן הינם יעילים בהלבנת השיניים, אך הועלו חששות לגבי הבטיחות ארוכת הטווח של הליכי הלבנה בכל הנוגע לבריאות ושלמות מבנה השן, רקמות המוך והריריות של הפה, כמו גם הסכנה בבליעה סיסטמית. נמצא כי נגזרות מי חמצן מעודדות אובדן של המבנה המינרלי מהזגוגית, וכתוצאה מכך נוצרים משטחי זגוגית מחוספסים ונקבוביים. תהליך מולקולרי זה עשוי להסביר את הרגישות הקלה עד בינונית החולפת המופיעה בשיניים בקרב עד שני שלישים מהמשתמשים בשלבים המוקדמים של טיפול ההלבנה. כמו כן, נראה שהמשטחים המחוספסים והנקבוביים מושכים כתמים בקלות, ומחייבים את המשתמשים למחזורים נוספים של הלבנת השיניים. נשאים שונים, כגון ג'לים, מסטיק, שטיפות, משחות שיניים, פילם לצביעה ורצועות הלבנה, משמשים לשם השימוש בחומרי הלבנה בבית. למרות שמשחות השיניים מכילות ריכוזי חמצן נמוכים, הן מכילות כמות ניכרת של חומר אברזיבי (כגון אלומינה או סיליקה) על מנת לסייע בהסרת כתמים; עם זאת, חומר אברזיבי זה עלול להפחית את עובי שכבת הזגוגית, וכתוצאה מכך להכהות הדרגתית את מראה השן ככל ששכבת הדנטין הופכת נגישה יותר. הם מציינים כי חברת Home Skinovations פיתחה מברשת שיניים בתדר רדיו ToothWave (RF) הפועלת בצורה לא אברזיבית על מנת לאפשר הפחתת כתמים חיצונית בטוחה ויעילה והלבנת שיניים בבית מבלי לשנות את שגרת היגיינת השיניים היומיומית. המכשיר משתמש באנרגיית RF בהספק נמוך, הזורמת בין שתי אלקטרודות דרך מחסום סיליקון ומגיעה למשטח השן במהלך צחצוח השיניים. שיטה זו נמצאת בשימוש ברפואה במשך כמה עשורים ביישומים רבים ושונים כולל ניתוחים ואסתטיקה, ומספקת השפעות שונות התלויות בפרמטרים הספציפיים של המכשיר הנמצא בשימוש. מוצע כי הטכנולוגיה של מברשת השיניים RF מביאה מולקולות טעונות שמקורן במשחת השיניים אל פני השן על מנת לערער את הקשרים האלקטרוסטטיים בין השן לחומרים האקסוגניים (לדוגמה, אבנית, כתמים ורובד) המחוברים אליה.

מטרה

המחקר הקליני הנוכחי בא להעריך את טכנולוגיית ה-RF המשמשת במברשת השיניים הזו לבטיחות ויעילות המתרפא ביחס להסרת כתמים חיצוניים ושיפור בגוון השיניים בהשוואה לבקרה של מברשת שיניים רוטטת סונית: CVS Health SmileSonic Pro Advanced Clean Sonic Toothbrush, Ranir שזכתה באישור האיגוד הדנטלי האמריקאי. השערת האפס של החוקרים הייתה שלמברשת השיניים מסוג RF תהיה יעילות שווה (ללא הבדל משמעותי) כמו למברשת השיניים הרוטטת הסונית להסרת כתמים חיצוניים ממשטחי השיניים ולשיפור גוון השיניים. המחברים ערכו במשך שישה שבועות מחקר פרוספקטיבי, בו חולקו המשתתפים באקראי לאחת מתוך 2 קבוצות מחקר על מנת לקבל מברשת שיניים RF של קבוצת הבדיקה: ToothWave, Home Skinovations או הבקרה של מברשת שיניים רוטטת סונית: SmileSonice Ranir. במשך שישה שבועות הם ביצעו צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואור (Crest Cavity Protection, Procter & Gamble). כתמי שיניים וגוונים הוערכו בקו הבסיס ולאחר ארבע ושישה שבועות של צחצוח שיניים באמצעות מדד Lobene Stain ומדריך גוון VITA Bleached guide 3D-MASTER. בנוסף, להערכת הגוון שימש גם ספקטרופוטומטר מסוג VITA Easyshade Advance 4.0 . הבטיחות הוערכה באמצעות בדיקות הרקמות הרכות בפה בכל ביקור. אחוז ההפחתה מהבסיס הושווה בין הקבוצות. ניתוחים סטטיסטיים נערכו באמצעות מודל לא פרמטרי של .Mann-Whitney כל המשתתפים (43 בכל קבוצה) השלימו את המחקר עם נתונים הניתנים להערכה מלאה. בנקודת ההתחלה, הקבוצות לא היו שונות באופן מובהק בציוני המדידה הממוצעים. אחוז ההפחתה של המדדים הנמדדים היה גדול יותר באופן מובהק (יותר הסרת כתמים חיצונית והלבנה) בקבוצת הבדיקה מאשר בקבוצת הביקורת. שתי מברשות השיניים נסבלו היטב על ידי המשתמשים, ולא דווח על תופעות לוואי הקשורות למכשיר במהלך המחקר.

מסקנות מחברי המאמר הן, כי מברשת השיניים RF הפיקה יתרונות משמעותיים בהפחתת כתמי שיניים והלבנת גוון שיניים, בהשוואה למברשת השיניים המונעת באופן סוני שזכתה באישור האיגוד הדנטלי האמריקאי. לדבריהם, ההשלכות המעשיות של המחקר הן כי מברשת השיניים RF החדשה מהווה כלי בטוח ויעיל להסרת כתמים והלבנת שיניים ועשויה לשמש חלופה לגורמי הלבנה אחרים.

הערה: יש לציין כי אחד ממחברי המאמר הינו עובד של חברת Home Skinovations והמחקר מומן על ידי חברה זו.

Amaechi BT, Levi L, Silman Z, et al. Clinical efficacy of a novel radiofrequency toothbrush for tooth stain reduction and tooth whitening: A randomized controlled trial. JADA 2021. doi.org/10.1016/j.adaj.2021.09.006