מחברי המאמר מציינים, כי רוב מחלות מוך השן מתפתחות כתוצאה ממחלת העששת, מצב שגורם לדלקת מוך הפיכה או בלתי הפיכה, בהתאם למצב הזיהום של המוך. באופן קונבנציונלי, במרפאה, מומלץ טיפול ויטאלי במוך וטיפול שורש (RCT) לשיניים קבועות במבוגרים עם דלקת מוך הפיכה ובלתי הפיכה, בהתאמה. עם זאת, שלא כמו בבדיקה פתולוגית, הסימנים והתסמינים הקליניים, כגון המאפיינים והמידה של הכאב, אינם יכולים לשקף בדיוק את המצב האמיתי (הפיך, בלתי הפיך) של מוך השן.

דלקת מוך עקב עששת ממוקמת בדרך כלל באזור הפגוע וברקמת מוך הכותרת והשורש של השן המרוחקים מנגע העששת ויכולה להתקיים ארכיטקטורה היסטולוגית תקינה. ההגנה החיסונית של רקמת מוך השן מסוגלת למנוע התפשטות של זיהום חיידקי. כתוצאה מכך, רקמת מוך השן הבריאה יכולה להישמר כאשר מסירים את הרקמה הנגועה. לכן, הוצע כי פולפוטומי אינו צריך להיות מוגבל לטיפול במקרים קליניים מאובחנים של פולפטיטיס הפיכה. עדויות הולכות וגדלות אישרו שיעור הצלחה גבוה עבור פולפוטומי, גם בשיניים עם סימנים ותסמינים המעידים על דלקת מוך בלתי הפיכה. על מנת לקדם את הצלחת טיפול הפולפוטומי, יש להסיר את החומר המגרה כדי להקל על פוטנציאל הרגנרציה של קומפלקס המוך-דנטין. אי לכך, עבור שיניים עם סימנים ותסמינים המצביעים על דלקת מוך בלתי הפיכה, יש להסיר את כל הרקמה העששתית ולהניח צמנט אנדודנטי ביו-אקטיבי ישירות על פני הפצע של המוך, על מנת להגן ולהחזיר את החיות של רקמת המוך הנותרת. בשיניים בוגרות, דווחו מקרים מוצלחים של פולפוטומי באמצעות גורמים כגון אגרגט מינרל טריאוקסיד MTA)), חומר ביו-אקטיבי מבוסס סיליקט הסידן Biodentine (CSBM) (Septodont) ותערובת מועשרת בסידן. לשימוש ב-MTA יש מספר חסרונות, לרבות תכונות טיפול אופרטיבי מסובכות, זמני התקשות ארוכים יחסית ושינוי צבע השן. בהשוואה ל-MTA , ל-CSBM יש מספר יתרונות, כולל קלות הטיפול, זמני התקשות מהירים יותר והיעדר שינוי בצבע השן. חומר קרמי ביו-אקטיבי המבוסס על סידן סיליקט –  iRoot BP Plus; Innovative Bioceramicשפותח לצרכים אלו נמצא כבעל תאימות ביולוגית גבוהה, יכולת איטום ופעילות אנטיבקטריאלית. בנוסף, החומר הצליח בתרבית של תאי מוך השן לשפר את השגשוג, התנועה, ההידבקות וההתקשרות שלהם, וכן את המינרליזציה ויצירת גשרי דנטין. המחברים טוענים, כי קיימות עדויות קליניות מוגבלות לגבי השימוש בחומר קרמי ביו-אקטיבי המבוססת על סידן סיליקט בטיפולי פולפוטומי.

מטרה

 

מחקר זה נערך על מנת לברר את השפעת הטיפול של פולפוטומי מלא באמצעות החומר הקרמי הביו-אקטיבי על בסיס סידן סיליקט בשיניים קבועות של בני אדם מבוגרים בעלי תסמינים המעידים על דלקת מוך שן בלתי הפיכה שמקורה בזיהום עששת. החוקרים השתמשו ב-81 שיניים קבועות בוגרות עם תסמינים המעידים על דלקת מוך בלתי הפיכה ב-78 מתרפאים בגילאי 18 עד 72, אשר הוערכו להכללה במחקר. לאחר סילוק העששת, המוך נקטע עד לגובה פתחי התעלה. לאחר שהושג דימום, הונח כיסוי של חומר קרמי ביו-אקטיבי על בסיס סידן סיליקט. החלל נאטם באופן זמני עם צמנט יונומר זכוכית ולאחר מכן שוחזר עם שרף מרוכב לאחר שבועיים באם לא דווחו או זוהו תסמינים חיוביים. הערכה לאחר הטיפול בוצעה על ידי בדיקה קלינית ורנטגן לאחר שבועיים, שלושה חודשים, חצי שנה ושנה.  שיעורי ההצלחה הכוללים של ההליך היו 96.3 אחוזים (78 מתוך 81), 93.8 אחוזים (76 מתוך 81), 92.6 אחוזים (75 מתוך 81), ו-92.6 אחוזים (75 מתוך 81) בביקורים חוזרים של שבועיים, שלושה חודשים, חצי שנה ושנה, בהתאמה. שש מתוך 81 השיניים נכשלו והצריכו טיפול שורש. מתוך שש שיניים אלה, בשלוש הוצג כאב חמור בגירויי קור וכאב ספונטני במעקב של שבועיים, לשתיים לא הייתה תגובה לבדיקה חשמלית של המוך עם כאב אפיקלי לניקוש והתכווצות פרי-אפיקלית במעקב של שלושה חודשים, ושן אחת הראתה כיווץ פרי-אפיקלי ופיסטולה של רירית השפתיים במעקב של חצי שנה.

מסקנות

 

לדעת המחברים, פולפוטומי מלא באמצעות חומר קרמי ביו-אקטיבי מבוסס סיליקט סידן שימש כאופציה מוצלחת לטיפול בשיניים קבועות של מבוגרים עם תסמינים שמקורם במחלת העששת, המעידים על דלקת מוך בלתי הפיכה. ההשלכות המעשיות של המחקר הן, כי טיפול במוך ויטאלי אינו עוד בלתי אפשרי עבור שיניים קבועות למבוגרים עם תסמינים שמקורם במחלת העששת המעידים על דלקת בלתי הפיכה של מוך השן.

Zhu X, Zhang Y, Wang J, et al. Effect of full pulpotomy using a calcium silicate-based bioactive ceramic in adult permanent teeth with symptoms indicative of irreversible pulpitis: A retrospective study. J Am Dent Assoc 2023. doi: 10.1016/j.adaj.2023.02.018