סורקים אינטרָאורליים (IOS) הינם מכשירים המשחזרים באופן דיגיטלי את הגיאומטריה התלת ממדית (D3) של הרקמות הרכות והקשות בתוך הפה. סורקים אינטרָאורליים מקרינים מקור אור, כגון לייזר או אור מובנה, על המשטחים הסרוקים וחיישני הדמיה לשם צילום וידאו או תמונות בודדות המעובדות על ידי תוכנת המכשיר, על מנת לייצר מודל פני שטח תלת-ממדי.

דורות מרובים של טכנולוגיות ומערכות סורקים אינטרָאורליים זמינים בשוק, מה שהופך למאתגרת את אפשרות הבחירה במערכת המבוססת על יישומים קליניים (למשל יישור שיניים או הליכי שיקום כגון: אינליי, אונליי, כתרים או תותבות חלקיות קבועות, מכשירים אוקלוזאליים או מדריכים כירורגיים להשתלות), בהתאם לדיוק הסריקה, ויכולת הסורק ללכוד פרטים על פני השטח של השן (כלומר רפרודוקציה גיאומטרית על גבי רשת). גורמים אחרים, כגון גודל קצה הסורק, מהירות הסריקה, עלות המערכת, עמלות שנתיות או שירות לקוחות, עשויים להשפיע על הבחירה. סורקים אינטרָאורליים עשויים לספק הליכים חלופיים מדויקים ליצירת מטבעים עבור כתרים הנתמכים בשיניים ושתלים ותותבות קבועות בטווח הקצר.

עם זאת, סריקות דיגיטליות של קשת מלאה לבניית תותבות הנתמכות בשיניים ושתלים ותותבות חלקיות ומלאות נשלפות הינן לפי דיווחים בספרות פחות מדויקות מהשיטות הקונבנציונאליות. אנשי מקצוע בתחום רפואת השיניים עשויים להשפיע על דיוק הסריקה על ידי הכרתם ויכולת הניהול של משתנים שיכולים להקטין את דיוק הסריקה, כגון בחירת הטכנולוגיה והמערכת, פרוטוקול הסריקה, תנאי ההארה של האור בסביבה, הניסיון בשימוש בסורקים אינטרָאורליים, מאפייני המשטח הנסרק, מרחב הסריקה הדיגיטלית , ושיטות העיבוד לאחר הפעולה. מחברי המאמר מציינים כי פותח סקר של שיעורי השימוש בסורקים אינטרָאורליים, היתרונות, שביעות הרצון וההכשרה שהופץ באמצעות Qualtrics (כלי סקר פשוט מבוסס אינטרנט לביצוע מחקרי סקר, הערכות ופעילויות איסוף נתונים אחרות), בפני 968 החברים בפאנל המעריכים הקליניים של האיגוד הדנטלי האמריקני בחודש בפברואר 2021. לאלו שלא השיבו לסקר נשלחו תזכורות והנתונים עברו אנליזה באמצעות התוכנה הסטטיסטית SAS. 369 חברי פאנל הגיבו לסקר. השימוש בסורקים אינטרָאורליים התחלק בין חברי הפנל: 53 אחוזים ציינו שהם משתמשים בסורק במרפאתם. הסיבה העיקרית שבעטיה החלו הנשאלים להשתמש בסורקים אינטרָאורליים הייתה שיפור היעילות הקלינית (70 אחוזים). 90 אחוז מהנשאלים משתמשים בסורקים אינטרָאורליים עבור כתרים הנתמכים בשן אחת, ו-58 אחוזים החלו להשתמש בסורקים אינטרָאורליים לפני פחות מארבע שנים. רוב המשתמשים (91 אחוזים) לפחות מרוצים בעיקר מהתוצאות. בקרב אלו שאינם משתמשים בסורק, הסיבה העיקרית לאי שימוש הייתה רמת ההשקעה הכספית הגבוהה (66 אחוזים); 34 אחוזים ו-40 אחוזים מאלו שאינם משתמשים חושבים לקנות או להתאמן עם סורקים אינטרָאורליים בשנת 2021, בהתאמה.

מסקנות מחברי המאמר הן, כי השימוש בסורקים אינטרָאורליים מפוצל. רוב המשתמשים מרוצים מהתוצאות שלהם, ואלה אשר לא משתמשים ציינו חסמים פיננסיים כסיבה השכיחה ביותר לא להשקיע באחד מהם. ההשלכות המעשיות של המחקר הן, כי בעוד שסורקים אינטרָאורליים ממשיכים לחדור לשוק ורופאי השיניים עומדים בפני החלטה אם להשקיע באחד מהם, הם יזדקקו להדרכה כיצד לבחור את המכשיר המתאים ביותר למתרפאיהם.

Revilla-Leon M, Frazier K, da Costa JB, et al. Intraoral scanners: An American Dental Association Clinical Evaluators Panel survey. J Am Dent Asso 152(8): 670-670.e2