מחברי המאמר מציינים כי פחד וחרדה מרופאי השיניים ורפואת השיניים מהווים בעיה מטרידה ושכיחה, הן לרופא השיניים והן למתרפא. מחקרים קודמים תיעדו את השכיחות העולמית של החרדות הדנטליות הקיימות בקרב ילדים ומתבגרים, בטווח שבין 20-5 אחוזים. חרדה דנטלית נחשבת למכשול מרכזי להשלמת טיפול מוצלח. מתרפאים עם חרדות נוטים לא לשתף פעולה במהלך טיפולי השיניים, מצב המקשה ולעיתים אף אינו מאפשר לרופאי השיניים להשלים את ההליך. לכן פחד דנטלי משפיע על פוטנציאל העבודה של רופא השיניים ופוגע בביצועים המקצועיים.

המחברים טוענים, כי ארומתרפיה שימשה במשך כ-6,000 שנים לשיפור מצב רוחו או בריאותו של האדם ופועלת הן פיזית והן רגשית. ארומתרפיה משמשת למטרות טיפוליות או רפואיות בתרכובות ארומטיות כגון שמנים אתריים. שמנים ארומטיים מופקים מחלקים שונים של צמחים, עשבי תיבול, עצים ופרחים למטרות רפואיות, ולמעלה מ-40 סוגים שונים של שמנים זמינים בהקשר זה. לדבריהם, לשמנים אלו ישנה פעילות אנטי מיקרוביאלית בדרגות שונות ויש המאמינים כי הם בעלי תכונות אנטי ויראליות, אנטי פטרייתיות ונוגדות חמצון. ארומתרפיה פועלת על ידי הפעלת חוש הריח של האדם, והשמנים האתריים משמשים בכמויות קטנות מאוד. לתכשירי ארומה יש השפעה עוצמתית על הגוף, מכיוון שהם פועלים על תאי העצב של הריח בחלל האף, ושולחים דחפים למערכת הלימבית, המעוררת את מערכת העצבים ומחזור הדם. לימון, קמומיל, לבנדר, תפוז, תפוח, עץ ארז ובֵּרגָמוט הם כמה מקורות לשמנים האתריים המשמשים בארומתרפיה באופן קבוע. יישומי ארומתרפיה כוללים עיסוי, אפליקציה מקומית, אינהלציה ורפואה אלטרנטיבית. שמנים אתריים עשויים להשפיע גם על מצבים פסיכולוגיים, והם שימשו על מנת לסייע למתרפאים הממתינים במרפאות השיניים על מנת לחוש פחות חרדה. ניהול חרדה דנטלית זוהה כאחד האתגרים הקשים ביותר עבור רופאי השיניים וסדציה הכרתית או הרדמה כללית הינם שיטת הטיפול הנפוצה ביותר. עם זאת, טיפולים אלה כרוכים בסיבוכים מסוימים הדורשים ציוד נוסף, ואינם יכולים לשמש למתרפאים הסובלים מאלרגיות או הנוטלים תרופות אחרות. למרות שכבר מספר שנים נעשה שימוש בארומתרפיה, לפני ובמהלך טיפולי שיניים, אין עד כה לדברי החוקרים עדות התומכת בשימוש בהם ובבטיחותם.

מטרה

המחקר הנוכחי נערך על מנת לבסס ראיות חותכות בנוגע לארומתרפיה בטיפולי שיניים ונערכה מטה-אנליזה על מנת לספק הוכחות ליעילות הארומתרפיה בהפחתת חרדה בקרב מתרפאים דנטליים.

לצורך הסקירה הנוכחית, ערכו המחברים חיפוש מקיף אחר מחקרים המעריכים את הטיפול בארומתרפיה ורמת החרדה בקרב מתרפאים דנטליים ברחבי מאגרי המידע האלקטרוניים Medline, Scopus, Web of Science, EBSCO, Cochrane ו-Google Scholar ולצורך המטה-אנליזה פעלו לפי הנחיות PRISMA (סיווג פריטי דיווח מועדפים לסקירות שיטתיות ומטה-אנליזות).

בסקירה נכללו ניסויים אקראיים ומקבצים מקבילים שהשוו בין ארומתרפיה לבין גורמי בקרה. מודל ההשפעות האקראיות שימש להערכת ההבדלים הממוצעים ברמות החרדה של מתרפאים המבקרים במרפאות השיניים. זוהו שישה מחקרים שעמדו בדרישות ההכללה. ארומתרפיה הייתה קשורה באופן משמעותי להפחתה ברמות החרדה של המתרפאים במהלך טיפולי שיניים ונצפתה הטרוגניות נמוכה בין המחקרים שנותחו במטה-אנליזה. בבחינת הקשר בין השימוש בארומתרפיה לבין חרדה דנטלית, התקבלה ודאות גבוהה של הראיות. מסקנת החוקרים היא, כי מטה-אנליזה זו מצביעה על כך שארומתרפיה יעילה בהפחתת חרדה דנטלית. לדעתם, תוצאות עבודה זו אמורות לעודד את השימוש בארומתרפיה בשימוש מושכל על מנת להפחית את רמות החרדה של המתרפא במהלך טיפולי שיניים.

Purohit A, Singh A, Purohit B, et al. Is aromatherapy associated with patient’s dental anxiety levels? A systematic review and meta-analysis. J Dent Anesth Pain Med 2021; 21(4): 311-319