מחברי המאמר מציינים, כי אוסטאונקרוזיס של הלסתות הקשור לתרופות (MRONJ) הוא אירוע נלווה חמור, שעלול להוביל לכאבים, נפיחות, אובדן שיניים וירידה באיכות החיים. הופעת המחלה הינה משנית לטיפול בתרופות נוגדות ספיגה ואנטי-אנגיוגניות, המשמשות לעתים קרובות בטיפול באוסטאופורוזיס ובחולים אונקולוגיים להפחתת הסיכון לאירועים הקשורים בשלד, לטיפול בהיפרקלצמיה, להפחתת הסיכון לגרורות ואובדן עצם משני לטיפולים בסרטן. עקירות שיניים הן אירוע מקדים שכיח ביותר להתפתחות MRONJ עם שכיחות של 1-0 אחוז בקרב חולים אוסטאופורוטיים ועד 14.8-1.6 אחוזים בחולי סרטן בחשיפה לביספוספונטים (BPs) וכתוצאה מכך קיימות הנחיות המייעצות כאשר ניתן להימנע מעקירות שיניים בחולים הנמצאים בסיכון גבוה. עם זאת, ייתכן שמצב בסיסי של MRONJ עשוי להיות קיים לפני עקירות השיניים ואינו מתגלה או מאובחן בטעות כמחלה אודונטוגנית. במקרה כזה, ביצוע של עקירת שיניים עלול להוביל ל-MRONJ שמתגלה מבחינה קלינית, כאשר הסיבה מיוחסת לעקירת השיניים אך למעשה המחלה הייתה קיימת קודם לכן. תופעות רדיוגרפיות נפוצות של MRONJ כוללות התרחבות ליגמנט החניכיים, עיבוי הָלָמִינָה דורה, אוסטאוליזיס, טרשת מפושטת וכתמי עצם שחלקם נפוץ גם במחלה אודונטוגנית.

במאמר הנוכחי מציגים המחברים סדרת רטרוספקטיבית של מקרים של עשרה מטופלים עם MRONJ קיים, תוך הדגשת תופעות אופייניות.

 

מטרה

 

דו"ח זה בא להגביר את המודעות ל-MRONJ קיים, שלעיתים קרובות עשוי להיות מאובחן בצורה שגויה כ-MRONJ שלאחר עקירה, MRONJ ספונטני או מחלה אודונטוגנית.

החוקרים אספו נתונים על עשרה חולים שהופיעו במחלקה לכירורגית הפה בין השנים 2021-2017 ואובחנו עם נמק קיים. אבחנה של MRONJ קיים מראש נעשתה על סמך זיהוי קליני של עצם נמקית, או באמצעות צילום רנטגן רגיל או בטומוגרפית קונוס ממוחשבת (CBCT). חולים עם נמק קיים הציגו מגוון תסמינים, כולל כאב, נפיחות וניידות שיניים. הדמיית רנטגן חשפה מגוון ממצאים, כולל רדיולוצנטיות פרי-אפיקלית, התרחבות ליגנמנט החניכיים ואובדן עצם. הדמיית CBCT אישרה דפוס של הרס עצם נמקי, המאשר אבחנה של MRONJ אשר קיים מראש.

 

מסקנות

 

המחברים מדגישים כי ישנן עדויות הולכות ומצטברות על כך שדלקת מקומית עשויה להיות גורם מוקדם להתפתחות של MRONJ בניגוד להתערבות כירורגית. סדרת המקרים הנוכחית מספקת תובנה מוקדמת לגבי התופעות הכרוכות ב-MRONJ הקיים מראש. קיום של קווי דמיון במצג הרנטגן של MRONJ ומחלות פרי-אפיקליות ומחלות החניכיים עלול להקשות על האבחנה, כאשר המצב הראשון מאובחן לעתים קרובות בטעות כמחלות האמורות. הזיהוי של MRONJ לא גלוי מקשה על האבחנה וישנן עדויות הולכות ורבות בספרות המצביעות על כך שדלקת מקומית עשויה להיות הגורם המקדים להתפתחות של MRONJ בניגוד לקשר להתערבות כירורגית. לפיכך, התרחשות MRONJ בעת עקירת שיניים אינה מעידה בהכרח על כך שההליך הניתוחי היה ההתערבות הסיבתית, ובנסיבות מסוימות, נוכחות המחלה יכולה להיות קיימת מראש.

Sarraj MA, Burns M, Patel V. Pre-existing medication-related osteonecrosis of the jaw before dental extraction. Br Dent J 2023; 235: 783-788