מחברי המאמר מציינים, כי אלימות במקום העבודה מוגדרת על ידי המכון לטיפול ומניעת בריונות במקום העבודה1 כהתעללות חוזרת ונשנית של עובד אחד או יותר כלפי יעד מסוים וכוללת איום, השפלה או הפחדה של היעד; התעללות מילולית, פסיכולוגית או רגשית; והתערבות בתפקידי העבודה.

ארגון הבריאות העולמי קובע, כי אלימות במקום עבודה מוכרת כבעיה עולמית, ובין 8 ל-38 אחוזים מעובדי שירותי הבריאות היו קורבן של אלימות במקום עבודה בשלב מסוים בקריירה שלהם. בריונות, כפי שהוגדרה על ידי המרכז הלאומי נגד בריונות2, היא שימוש לרעה מתמשך ומכוון בכוח במערכות יחסים באמצעות התנהגות מילולית, פיזית וחברתית; שימוש לרעה זה בכוח עלול לגרום להשפעות פיזיות, חברתיות ופסיכולוגיות על הקורבן. 80 אחוזים מכוח העבודה בשירותי הבריאות הינן נשים ומתמודדות עם סיכונים רבים בעבודה, כולל אלימות במקום עבודה. המכון לטיפול ומניעת בריונות במקום העבודה מדווח כי 69 אחוזים מהבריונים הינם גברים ו-60 אחוזים הינן נשים. בנוסף, נשים בוחרות בנשים להתעמר ב-68 אחוזים מהמקרים. זו סיבה לדאגה בשטח הדנטלי מכיוון ש-96 אחוזים מהשינניות בארצות הברית הן נשים ו-32.3 אחוזים מרופאי השיניים הן נשים.

עד כה, הושלם מחקר מוגבל על אלימות במקום עבודה בקרב רופאי שיניים קליניים וחוקרים מצאו שכיחות גבוהה של אלימות במקום עבודה בתוך קהילת רופאי השיניים.

מטרה

בהתחשב בחוסר במחקר ברפואת השיניים בהתייחס לבריונות במקום העבודה ,מטרת המחקר הנוכחי הייתה לחקור את השכיחות של בריונות במקומות עבודה ומנבאים של בריונות במקום העבודה עבור שינניות בפרקטיקה הקלינית. נעשה שימוש במחקר סקר חתך עם מדגם נוחות של שינניות (n=943) המספקות טיפול במתרפאים, לצורך חקר בריונות במקום העבודה. 93 אחוזים מהמשתתפים התגוררו בארצות הברית, ו-6.9 אחוזים חיו בארצות אחרות. הסקר שותף באמצעות מדיה חברתית בדפי קבוצות פייסבוק ובאינסטגרם, במיקוד מיוחד על רפואת השיניים. נעשה שימוש בשאלון מעשים שלילים מתוקן (NAQ-R) כדי למדוד את החשיפה לבריונות במקום העבודה באמצעות מתאם תיאורי. שיעור ההשלמה היה 81 אחוזים (n=765). התוצאות הראו כי 21 אחוזים מהמשתתפים חוו בריונות במקום העבודה מדי פעם, 9.4 אחוזים מספר פעמים בשבוע ו-2.9 אחוזים כמעט מדי יום. המנבאים לבריונות במקום העבודה כללו את התואר הגבוה ביותר שהושג, אזור מגורים בארצות הברית, סביבה קלינית (פרקטיקה פרטית לעומת ארגון לשירותים דנטליים), שנות ניסיון קליני ומצב עבודה (משרה מלאה או חלקית).

מסקנות

לדברי המחברים ממצאי המחקר אישרו כי בריונות במקום העבודה נחוותה על ידי אחד מכל חמש שינניות קליניות. הם טוענים כי לשינניות בשנותיהן הראשונות יש סיכוי גבוה יותר לדווח על בריונות במקום העבודה מאשר לאלה עם וותק גדול יותר. מעסיקים צריכים להיות פעילים במניעה וניהול של בריונות כדי ליצור ולתחזק צוות דנטלי יעיל וסביבת עבודה חיובית.

  1. Workplace Bullying Institute
  2. National Centre Against Bullying

Petit JN, Boyd LD, Vineyard J, C. Dominick, et al. A survey of the prevalence and predictors of workplace bullying towards the dental hygienist. Int J Dent Hygiene. 2021; 19: 332–339