לדברי מחברי המאמר, הדנטין רגיש למגע, חום, קור, מזון מתוק וגירויים אחרים ורגישות יתר דנטינלית מאופיינת בכאב חד ועז הנמשך עד להסרת הגירוי ואינה קשורה לכל מצב דנטלי מלבד חשיפת הדנטין של צוואר השן לסביבת הפה. ניתן לטפל ברגישות יתר, אך ראשית יש לאבחן אותה במדויק. חשיפה של הדנטין עשויה להיות תוצאה של בעיות פיזיות, כימיות, פתולוגיות, ביולוגיות או התפתחותיות הפוגעות בחניכיים או גורמות לפגמים. חשיפה יכולה להיות גם תוצאה של הזדקנות, נסיגת החניכיים, התרחקות של הרקמות הרכות או צחצוח אגרסיבי מדי. רגישות היתר הינה תוצאה של פתיחת הטובולי של הדנטין (תעלות קטנות מאוד ורבות המחברות את אזורי הפה עם החלק הפנימי של השן), מצב המאפשר מעבר של גירויים אל מוך השן. ירידה תרמית, התייבשות באמצעות סילון אוויר, אידוי והפעלת גירוי אוסמוטי (סוכר, חומצה, מלח וכו') מעוררים במיוחד את התנועה הצנטריפוגלית של נוזל הטובולי ומסוגלים להפעיל את קצות העצבים של המוך בצורה יעילה.

הטיפולים במצבים אלו כוללים מגוון רחב של תכשירים המחולקים לתכשירים כימיים ופיזיים. מכשירי לייזר מיועדים לטיפול ברגישות יתר של שיניים על ידי הפחתת הרגישות העצבית במוך השן או גרימה של חסימת הטובולי של הדנטין. לדברי המחברים, השימוש במכשירים אלו הינו יקר, ולכן יש לוודא את היתרונות שלהם ולתעד את אורך החיים שלהם על מנת להצדיק את ההוצאה למתרפא.

 

מטרה

 

המטרה העיקרית של הסקירה הנוכחית הייתה לאמת את תקפותו של טיפול בלייזר עם Nd: YAG או לייזר דיודה עם עוצמה גבוהה ו/או נמוכה על מנת להגיע לפרוטוקול מוגדר לטיפול ברגישות יתר. החוקרים ערכו חיפוש אלקטרוני במסד הנתונים של PubMed על מנת לזהות מחקרים שבדקו את השימוש בלייזר Nd: YAG או לייזר דיודה בין השנים 2003 ל-2020. 21 מאמרים נבחרו לסקירה נוספת, כולל שישה על האפקטיביות של לייזר Nd: YAG, חמישה שהשוו את היעילות של לייזר דיודה בעל הספק נמוך עם תכשירים שונים להפגת רגישות הדנטין, חמישה שחקרו את היעילות של לייזר דיודה בעל הספק גבוה בהשוואה לתכשירים להפגת רגישות, וחמישה שהשוו את יעילות לייזר Nd: YAG לזו של לייזר דיודה בעל הספק נמוך במינונים נמוכים וגבוהים.

המאמרים שנבחרו שבדקו לייזרים דיודות חולקו לפי ההספק (W) הנמצא בשימוש: פרוטוקולי טיפול בלייזר ברמה נמוכה, כלומר, אלה המשתמשים בהספק נמוך יותר מ-1W, ופרוטוקולי טיפול בלייזר ברמה גבוהה, כלומר, אלה המשתמשים בהספק של W1 או יותר. לגבי לייזר Nd: YAG, לא היה צורך לחלק את המחקרים בצורה זו, מכיוון שהם השתמשו בהספק של W1 או יותר. במחקרים נמצא כי הטיפול בלייזר יכול להיות יעיל בטיפול ברגישות יתר של הדנטין, אך רמת האפקטיביות תלויה במכשיר הלייזר הנמצא בשימוש. אמנם כאמור התוצאות שהתקבלו מראות שגם לייזר Nd: YAG וגם לייזר דיודה (הספק גבוה ונמוך) יעילים בטיפול ברגישות יתר לדנטין, אך נראה שלייזר בעל הספק גבוה יעיל יותר בשילוב עם טיפול באמצעות לכה של פלואוריד ואילו לייזר Nd: YAG השיג יתרונות גדולים יותר לטווח הארוך מאשר לייזר הדיודה.

 

מסקנות

 

לדעת המחברים, טיפול בעזרת לייזר ברגישות יתר בדנטין משיג הפחתה של כאב באופן מיידי וגם ארוך טווח. על אף שהטיפול בלייזר יקר יותר מאשר השימוש בתרופות למניעת רגישות מקומית, הוא מציע תוצאות מהירות, המוערכות מאוד על ידי המתרפא. המחברים מסכמים, שעדיין לא ידוע כיצד מכשירי לייזר מסוגלים לטפל ברגישות יתר של השיניים ונראה כי התוצאות הטובות ביותר מושגות בטיפול בלייזר Nd: YAG, אך נדרשים מחקרים נוספים של שני סוגי הלייזר והפרוטוקולים שלהם על מנת לקבוע את מנגנוני הפעולה שלהם המתאימים ביותר לנסיבות השונות של המתרפא.

 

F Cattoni L Ferrante S Mandile, et al. Comparison of lasers and desensitizing agents in dentinal hypersensitivity therapy. Dent J 2023. doi: 10.3390/dj11030063