לדברי מחברי המאמר, אובדן שיניים וחוסר שיניים מוחלט נוטים להשפיע לרעה על בריאותו הכללית ואיכות חייו של האדם. כמעט 1 מכל 6 (17.3 אחוזים) מבוגרים בני 65 ומעלה בארצות הברית איבדו את כל שיניהם וזו נותרה בעיה בריאותית גדולה, למרות הירידה בשכיחות במשך מספר עשורים. הגורמים הסוציו-דמוגרפיים הקשורים לאובדן שיניים כוללים גיל מבוגר, רמת השכלה נמוכה יותר, הכנסה משפחתית נמוכה יותר, אזור דרום-מזרח ארצות הברית, גישה מוגבלת לטיפול, עישון וכיסוי ביטוח בריאות. ההשלכות השליליות של אובדן שיניים כוללות קושי בדיבור, לעיסה וקבלת החלטות תזונתיות; אי שביעות רצון אסתטית וסטיגמה חברתית.

מבוגרים שאיבדו חמש שיניים או יותר חייבים לבצע שינויים בצריכה התזונתית למזון רך (כלומר, ירידה בסיבים תזונתיים, פירות, ירקות) וצריכה מוגברת של מזון עתיר שומן (לדוגמה, מזונות עתירי כולסטרול ומזון שומני רווי חומצות).

שינויים תזונתיים בהקשר לאדנטוליזם ואובדן שיניים קשורים לסיכון מוגבר לקיום של מחלות כרוניות כגון מחלת לב כלילית, מחלת עורקים היקפית המובילה לכריתת גפיים, יתר לחץ דם, שבץ מוחי, סרטן, אי ספיקת כליות וסוכרת. מחקרים קודמים מצאו שלמבוגרים עם סוכרת הייתה שכיחות גבוהה יותר של אדנטוליזם ואובדן שיניים בהשוואה לאלו ללא סוכרת, אך הם לא העריכו באופן מלא את השליטה הגליקמית בהקשר של אובדן שיניים וסוכרת.

מטרה

מחקר זה ניתח את הקשר של סוכרת בלתי מבוקרת וסוכרת מבוקרת עם אובדן שיניים בקרב מבוגרים בארצות הברית.

המחברים השתמשו בנתוני סקר בריאות ותזונה לאומיים מ-2011 עד 2018. המדגם כלל 16,635 משתתפים בני 20 ומעלה המייצגים 187,596,215 אנשים בארצות הברית במדגם הסתברות משוקללת. המחברים השתמשו באנליזה דו-משתנית ובמודלים מרובים של רגרסיה לוגיסטית שחזו באופן מובהק אובדן שיניים באמצעות מצב סוכרת (יחס סיכויים מותאם בסוכרת מבוקרת, 1.44, יחס סיכויים מתואם לסוכרת בלתי מבוקרת, 2.26, אי הופעה לביקורים דנטליים שנתיים, פנייה לרופא שיניים לצורך טיפול בלבד, הכנסה משפחתית מתחת ל-200 אחוזים מהנחיות העוני הפדרליות, היות נקבה, גיל 65 ומעלה, עישון והיעדר השכלה אקדמית). לאחר בדיקת אותם המשתנים, ניתוח רגרסיה מרובה של פואסון הראה כי למבוגרים עם סוכרת מבוקרת ובלתי מבוקרת היה סיכון יחסי גבוה יותר של אובדן שיניים מאשר אלה ללא סוכרת (יחס סיכון מותאם בסוכרת מבוקרת, 1.52; יחס סיכון מותאם בסוכרת בלתי מבוקרת, 1.57).

מסקנות מחברי המאמר הן, שמבוגרים בארצות הברית עם סוכרת לא מבוקרת וסוכרת מבוקרת היו בסבירות גבוהה יותר להיות חסרי שיניים ולחוות אובדן שיניים מוחלט מאשר מבוגרים ללא סוכרת. ההשלכות המעשיות הינן, שעל מנהלי מדיניות הבריאות לאמץ מדיניות מתאימה למתן בדיקות שיניים קבועות לבני אדם עם סוכרת, בעלי הכנסה נמוכה או בני 65 ומעלה על מנת להפחית את אובדן השיניים ולשפר את איכות החיים שלהם. על רופאי השיניים לעבוד עם הרופאים הכלליים על מנת לעזור למתרפאים לשלוט ברמות הגליקמיות.

Vu GT, Little BB, Lai PC, et al. Tooth loss and uncontrolled diabetes among US adults. JADA 2022. doi.org/10.1016/j.adaj.2021.11.008