זירקוניה הינו חומר קרמי, באופן ספציפי זו תחמוצת של היסוד המתכתי זירקוניום. התכשירים המקוריים של זירקוניה דנטלית המכילים שלושה מול אחוז של אטריה (Y3) או תחמוצת אטריום היו בעלי חוזק גבוה וקשיחות כנגד שבירה. במהלך הזמן הוצגו תכשירים חדשים יותר, בעלי שקיפות רבה יותר המכילים ריכוזים גבוהים יותר של אטריה ארבעה מול אחוז [4Y] וחמישה [5Y]. העלייה באטריה מייצבת את הפאזה השקופה יותר של זירקוניה קובית. זירקוניה כזו אינה מסוגלת לעבור טרנספורמציה של הקשחה, ולכן והחוזק והקשיחות מפני שבר של זירקוניה שקופה מסוג זה הינם פחותים מאלו של הזירקוניה המקורית – 3Y.

הזירקוניה עוברת טחינה לשחזורים גדולים מדיסקים דמויי גיר ואז מטופלת בסינטור (חיבור חלקיקים באמצעות חימום אך ללא התכה) לצורה ולגודל הסופי באמצעות כבשן. סוגים שונים של דיסקים של זירקוניה מיוצרים, והם עשויים להשתנות על בסיס סוג אבקת הזירקוניה הגולמית, ההומוגניות של המוצר הסופי, האלימינציה של נקבוביות ותוכניות הסינטור המומלצות. כל הגורמים הללו, יחד עם תהליך הטחינה, עשויים להשפיע על החוזק, השקיפות ודיוק הממדים של השחזור הסופי. בקרב מדגם של מתרפאים דנטליים בארצות הברית, רוב שחזורי הזירקוניה הודבקו עם יונומר זכוכית או עם צמנט יונומר זכוכית ושרף שעבר שינוי. הדבקה לזירקוניה עם צמנט שרף עשויה לייצר החזקה גבוהה יותר של הכתר. לשם הדבקת כתר זירקוניה, המשטח עובר התזת חול ומטופל עם פריימר. זירקוניה הינה חומר חזק יותר מחרסינה ואינה עוברת חספוס במהלך שחיקת השיניים, וכן הוכח כי היא מייצרת פחות בלאי לאמייל של השיניים הנגדיות בהשוואה לחרסינה. בנוסף, הוכח כי ליטוש זירקוניה לאחר התאמת הסגר מקטין את שחיקת האמייל בשיניים הנגדיות. מכשירים סיבוביים עם יהלומים, אשר תוכננו במיוחד לשם הסרת כתרי זירקוניה, הינם יעילים יותר בעת הסרת הכתרים מאשר מקדחי יהלום מסורתיים. עם זאת, ניתן להשיג מעבר דרך כתר זירקוניה לשם טיפול אנדודונטי בצורה בטוחה יותר, תוך שימוש ביהלום עדין בשל היווצרות פחות שבבים. המאמר הנוכחי נכתב על ידי פאנל המעריכים הקליניים ACE, שהינו רשת של רופאי שיניים פעילים חברי האיגוד הדנטלי האמריקני (ADA), הפועלים על מנת ללמוד אחד מהשני תוך כדי שיתוף תובנות וחוויות קליניות לסיוע בבניית תכנים מדעיים המתמקדים בחומרים דנטליים ובמחקר המבוסס על מידע קליני. פאנל המעריכים הקליניים מהווה משאב יקר, בכך שהוא מאפשר לחברי האיגוד להרחיב את הידע הקליני שלהם בנושא מוצרים, חומרים, מכשירים ותרופות דנטליים. בנוסף, הפאנל מספק פלטפורמה לרופאי השיניים לשם הרחבת הרשת המקצועית של מומחים ברפואת השיניים ומדענים קליניים. לחברי הפאנל יש גם אפשרות לזהות פערי ידע ושטחים של מחקר עתידי עבור האיגוד הדנטלי.

מטרה

הנתונים המובאים במאמר הנוכחי משקפים את התגובות של 277 רופאים חברי פאנל רופאי השיניים האמריקניים לסקר בנושאי השימוש בצירקוניה. מתוצאות הסקר נמצא, כי שלושת הסיבוכים הנפוצים ביותר המתרחשים עם שחזורי זירקוניה בהשוואה לשחזורי חרסינה ממתכת כוללים סיבוכים של כשל בהדבקת השיקום ב-52 אחוזים, שחיקת השיניים הנגדיות ב-31 אחוזים ושבר של השיקום ב-23 אחוזים. חסרונות שחזורי הזירקוניה כוללים: היכולת להתאמים צבעים ושקיפות ב-36 אחוזים, הצורך בהסרה או החלפה ב-35 אחוזים, בעיות בהדבקה ב-12 אחוזים, שחיקת השיניים הנגדיות ב-11 אחוזים ויכולת הליטוש ב-5 אחוז.

היתרונות של שחזורי הזירקוניה אשר הועלו על ידי המשתתפים הן חוזק הגמישות או העמידות בפני שברים ב-57 אחוזים, ורסטיליות ב-14 אחוזים, עמידות לשחיקה ב-10 אחוזים, עלות ב-8 אחוז, אסתטיקה ב-6 אחוז והתאמה שולית ב-5 אחוז.

Lawson NC, Frazier K, Bedran-Russo AK. Zirconia restorations: An American Dental Association Clinical Evaluators Panel survey. J Am Dent Assoc 2020. DOI: 10.1016/j.adaj.2020.10.012