חיוך, אחת הבעות הפנים העיקריות, הינו רגש חיובי המקדם רווחה פסיכולוגית ומקל על הפרט לקבלה בחברה. החיוך יכול להשפיע על תפיסת היופי מאחרים, בין אם הם אנשים רגילים או אנשי מקצוע, והוא כה מהותי בקביעת האטרקטיביות של הפנים שהשינוי באלמנטים של הפה המרכיבים את החיוך עלול להשפיע לרעה על איכות החיים של האדם. מבין האלמנטים הניתנים להערכה, כמות תצוגת החניכיים (GD) בעת החיוך הינה גורם קובע חיוני למראה החיוך. תצוגת חניכיים מוגזמת (חיוך חניכיים) יכולה להשפיע על התפיסה של עד כמה האדם הינו ידידותי, אינטליגנטי, אמין ובטוח בעצמו. המשמעות החברתית של חיוך אטרקטיבי וההשפעה השלילית של תצוגת חניכיים מוגזמת מסבירים מדוע לעתים קרובות מתרפאים מבקשים לקבל טיפול במצבים של תצוגת חניכיים מוגזמת. בחירת סוג הטיפול במצב זה תלויה בבסיס האטיולוגי שלו. לשם הטיפולים הללו נעשה שימוש בטכניקות כירורגיות, כגון הארכה אסתטית של כותרת השן, ניתוח למיקום מחדש של השפתיים, ניתוח אורתוגנטי או שילובים שלהם. כן נעשה שימוש גם בגישות שאינן כירורגיות, כולל טיפולים ליישור השיניים ושימוש ברעלן הבוטולינום. מחברי המאמר טוענים, כי למרות ששינויים בתצוגת החניכיים הוכחו כמועילים מבחינת אטרקטיביות החיוך, המחקרים שדיווחו על תוצאות אלו השתמשו במניפולציות וירטואליות בלבד. למיטב ידיעתם, חסרים בספרות מחקרים המשווים את האטרקטיביות של החיוך בקרב מתרפאים לפני ואחרי הניתוח לטיפול בתצוגת חניכיים מוגזמת ללא קשר לאטיולוגיה ושיטת הטיפול.

מטרה

 

המחקר הנוכחי נועד להעריך את ההשפעה של שני הליכי ניתוח פלסטי בחניכיים – הארכת כותרת אסתטית (ACL) ומיקום מחדש של השפתיים באופן כירורגי (LRS) על אטרקטיביות החיוך, לפי דירוג אנשי מקצוע והדיוטות כאחד. לשם המחקר, נעשתה הערכה של צילומי חיוך לפני טיפול ו-6 חודשים לאחריו של מתרפאים שטופלו באמצעות הארכת כותרת אסתטית או על ידי מיקום מחדש של השפתיים על ידי 100 מֵדָרגים (חמש קבוצות מאוזנות מבחינת המגדר של עשרה לכל פרוצדורה). המֵדָרגים היו מרקע מגוון (סטודנטים לרפואת שיניים, רופאי שיניים כלליים, מומחים לחניכיים ובני אדם רגילים עם וללא כל חשש אסתטי בנוגע לחיוך שלהם). אטרקטיביות החיוך דורגה באמצעות סולם אנלוגי חזותי (VAS).

החוקרים השתמשו במודלים של אפקט מעורב רב-משתנים על מנת לקבוע את השפעת הפרוצדורה, המדרג (גיל, מין וקבוצה) והמקרה של תצוגת החניכיים על דירוג האטרקטיביות של החיוך. ציוני VAS לפני הטיפול ואחריו בקרב המתרפאים שעברו הארכת כותרת אסתטית היו 2.0±3.8 ו-1.9±6.2, בהתאמה. ערכי המתרפאים התואמים שעברו מיקום מחדש של השפתיים היו 2.0±4.8 ו-1.9±6.4. הטיפול, תצוגת החניכיים הבסיסית וגיל המדרג היו גורמים קובעים משמעותיים לאטרקטיביות החיוך בשני ההליכים שבוצעו. מגדר האדם המדרג לא היה משמעותי. הקבוצה לה שייך המדרג הייתה משמעותית רק עבור הארכת הכותרת האסתטית. ההליך, ציון הסולם האנלוגי החזותי הבסיסי, השינוי בתצוגת החניכיים וגיל המדרג היו גורמים קובעים משמעותיים לשינוי באטרקטיביות של חיוך לפני הטיפול ולאחריו.

מסקנות מחברי המאמר הן, כי הארכת כותרת אסתטית ומיקום מחדש של השפתיים באופן כירורגי הם שני הליכי ניתוחים פלסטיים פריודונטליים המספקים שיפורים משמעותיים באטרקטיביות של החיוך בעיני הדיוטות ואנשי מקצוע בתחום רפואת השיניים.

Silva CO, Rezende RI, Mazuquini AC, et al. Aesthetic crown lengthening and lip repositioning surgery: Pre-and post-operative assessment of smile attractiveness. J Clin Periodontol 2021; 48:826-833